Erhan Tuncel, Hrant Dink davasını AİHM’ne taşıyacak

Hrant Dink cinayeti davasının görülmesine Yargıtay’ın yerel mahkemenin verdiği kararı bazı sanıklar yönünden bozmasının ardından bugün yeniden başlanacak. Cinayeti azmettirdiği iddiasıyla yargılandığı davada hakkında verilen beraat kararı Yargıtay tarafından bozulan Erhan Tuncel, “Bütün bu işler polise ajanlık yaptığım için başıma geldi. Ajanlık yapmasaydım, başıma gelenleri yaşamazdım. Tutuklanmam halinde davayı AİHM’ye taşıyacağım” dedi.
Yargıtay, İstanbul 14. Mahkemesi’nin Ocak 2012’de verdiği ve suçun “örgütlü” olmadığını belirten kararı, Mayıs ayında bozmuş sanıkların “silahlı suç örgütü” kapsamında cezalandırılmasını istemişti. Yargıtay sanık Erhan Tuncel hakkında “kasten öldürmeye azmettirme” ve “silahlı terör örgütü yöneticisi olma” suçlarından verilen beraat kararlarını bozmuş, Tuncel’in bu suçlardan cezalandırılmasını istemişti. Bozma kararının ardından ilk duruşma bugün yapılacak. Tuncel duruşma öncesi şunları anlattı: “Duruşmaya bir sağlık sorunu olmazsa katılacağım. Bana ceza kararı çıkarsa bu haksız bir karar olacaktır. Benim suçsuz olduğum AİHM kararı ve devlet raporlarıyla sabit. Bana verilecek mahkumiyet kararıyla sadece ve sadece devlet Dink dosyasını kapatmış olacak. Amaç, cinayete giden süreçte ihmalleri olan kamu görevlilerini aklamak. Ayrıca bana verilecek ceza ile ‘ajanlık” ya da ‘haber elemanı” görevlerinin suç olduğu anlamına gelen bir karar olacak. Mahkemede de defalarca kez söyledim. Suikast planlarını yeterli ve gerekli detaylarıyla birçok kez haber verdim. Buna rağmen tutuklanarak kamuoyunda suçlu olduğum izleniminin oluşturulması, Dink cinayetini organize eden ekibin bir komplosundan başka bir şey değildir. Sürekli ben ön planda tutuluyorum, böylece gerçek yapı gizleniyor. İstihbarat birimleri hem teknik hem de fiziki olarak takip ettikleri bir grubun eylemine engel olamadılar. Bunun sorumluluğunun da grubu takip eden ajana yüklenmesi mantık sınırlarını zorluyor.”

‘Ajanlık yaptım!’
“Eğer tutuklanırsam, Muammer Akkaş’ın yürüttüğü soruşturmada susma hakkımı kullanarak hiçbir ifade vermeyeceğim. Ayrıca süreci AİHM’e taşıyarak orada hukuk mücadelesi vereceğiz. Bu konuda avukatımla gerekli hazırlıkları yaptık. Eğer polis ajanı olmasaydım bütün bu başıma gelenleri yaşamazdım… Sorumluluğu üstüme atarak kendilerini aklamaktadırlar. Ben Dink cinayetinde küçük bir parçayım, benim aydınlatabileceğim süreçleri mahkemede anlattım.”

Bir önceki yazımız olan Karakolda kadını çırılçıplak aradılar! başlıklı makalemizde çıplak, iskele polis merkezi ve kadıköy hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *