Ergenlik kaç yaşında biter?

İngiliz sağlık uzmanları, yetişkinliğin her bireyde 18 yaşında başlamadığını söyleyerek şaşırttı. Psikiyatristlere göre yeni yaş ile beraber artık çocukluk dolu dolu yaşanabilecek.

İngiliz psikiyatri kliniklerine dağıtılan yenilenmiş yönergelerde ergenliğin bitimi 18 ila 25 yaş arası olarak belirlendi. İngiltere’nin başkenti Londra’daki psikiyatri kliniği Tavistock’tan çocuk psikoloğu Laverne Antrobus, yetişkinliğin her bireyde 18 yaşında başlamadığını ve ergenliğin 25 yaşına kadar devam edebileceğini açıklayarak yeniliklere destek verdi.
Amaç aile baskısını bitirmek
İngiltere merkezli medya kuruluşu BBC’ye konuşan Antrobus, “Farkındalığımız ve 18 yaş üzeri gelişim psikolojisi konusunda çalışmalarımız artıyor. Yapılan girişim gerçekten başarılı” sözleriyle memnuniyetini dile getirdi.
BBC’nin haberine göre yaşın 25’e çıkarılmasının arkasında çocukların çocukluk çağlarının ‘aceleye getirilmesini’ engellemek ve ebeveynlerin çocukları üzerinde kurduğu hayata atılma baskısını azaltmak yatıyor. Antrobus, “Bazı gençler desteğe ihtiyaçları olduğu için aileleriyle daha uzun süre yaşayabilirler. Ebeveynlerin bütün çocukların aynı yaşlarda ergenliği tamamlamadığını fark etmesi çok önemli” diyerek ailelere tavsiyelerde bulundu.
Üç farklı dönemi bulunuyor
Yenilenmiş yönergelere göre ergenliğin erken, orta ve geç olmak üzere üç dönemi bulunuyor. Buna göre 12 ila 14 yaş arasında yaşanılan ergenliğe erken, 15 ila 17 arasına orta ve 18 yaş ve üstüne geç ergenlik adı veriliyor. Yapılan araştırmalar beynin gençlik yıllarında ve sonrasında gelişminin devam ettiğini gösteriyor.

Bir önceki yazımız olan Ethem Sarısülük'ün davasında olay çıktı! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *