Erdoğan’dan Feyzioğlu’na cevap geldi

G-20 zirvesine katılmak üzere Petersburg’a giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, adli yıl açılışında kendisini sert sözlerle eleştiren Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu için, “Yargıtay Kanunu’nda orada baro başkanı da konuşur diye bir madde yok. Neymiş, teammülmüş. Yok öyle bir şey. Hakkı yok. Orada gözümüzün içine baka baka bize hakaret ediyor. Cevap verme hakkımız da yok. Ama söyledim, bir daha adli yıl açılış töreninde bunlar konuşacaksa ben gitmeyeceğim. Gidersem de Yargıtay Başkanı konuştuktan sonra çıkacağım” dedi.

‘Düşman ilan etti’
Feyzioğlu, Erdoğan’ın bu açıklamalarına karşılık şunları söyledi:
“Doğruya doğru, yanlışa yanlış diyen, kişiyi hedef almayan, işlemleri değerlendiren bir konuşmadır. Türkiye’de demokrasinin temel sorunu, siyasi iktidarın eleştirileri hakaret ve saldırı olarak alması ve kendisini eleştirmeye kalkışan her kişi ve kurumu maalesef düşman ilan etmesidir. Ayrıca söylediklerime karşı cevap verenlerin Avukatlık Kanunu ve baro seçimleri konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığını düşünüyorum, bu konuda bilgi eksikliğini gidermeye her zaman hazırım, biz daima elimizi iş birliği için uzatmaya hazırız.

‘Elimi uzattım’
O günkü konuşmam da dahi en az 3 defa siyasi iktidara elimi uzattım, haydi gelin birlikte yapalım Türkiye’yi insan hakları ve demokraside zirvelere taşıyalım dedim. Elim hâlâ dostça uzanmış beklemekte. Milletin milyonlarca ferdi ne dediğimi ve nasıl dediğimi gördü, anladı ve destekledi. Ben siyasi iktidarın duygulardan arındığı takdirde söylediklerimin objektif olarak doğruluğunu anlayacağından eminim. Bizim işimiz polemiğe girmek değil, hizmet etmektir. Bütün gücümüzle ülkemize ve mesleğimize hizmet ediyoruz. Eleştiri, eleştirileni zenginleştirir. TBB Başkanı açılışta konuşmasın demek, avukatlar yargının kurucu unsuru olmasın demektir. Ben yargının bağımsız olması gereken bir ülkede yürütmenin yargı organına talimat veremeyeceği kanaatindeyim.”

 

 

Bir önceki yazımız olan Türkiye ne kadar terör tazminatı ödedi? başlıklı makalemizde bdp, demir çelik ve terör tazminatı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *