Erdoğan: Yeşilin hastasıyım

ANKARA Milliyet

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Kamu Denetçiliği Sempozyumu’nda Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten’in Gezi Parkı eylemlerine müdahaleyle ilgili eleştirilerine, “Yeşile hayranım, hastayım” diye yanıt verdi. Erdoğan, dün, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun Danıştay’ın başörtüsüyle kararı hakkındaki eleştirisini de yanıtladı.
Kamu Denetçiliği Kurumu’nca düzenlenen Uluslararası Kamu Denetçiliği Sempozyumu, dün Marriot Oteli’nde başladı. Türkiye ile ilgili ilerleme raporlarını kaleme alan Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’de son yıllarda önemli reformlar yapıldığını ve bunların sürdürülmesinin önemli olduğunu vurguladı. Oomen-Ruijten, şöyle devam etti:
Orantısız güç eleştirisi
“Son dönemde yapılan gösterilerde orantısız güç kullanımı tespit edildi. Polis ve güvenlik görevlileri de yasa dışına çıkarsa sonuçlarına katlanacaklarını bilmeli. Kamu Denetçiliği, polis tarafından kullanılan gücün, biber gazı gibi uygulamaların yasalara uygunluğunu denetlemeli”
Başbakan Erdoğan ise törende yaptığı konuşmanın bir bölümünde, Oomen-Ruijten’in eleştirilerine yanıt verdi. Erdoğan, “Türkiye’de son 11 yılda çok önemli reformlar yaptığımız halde, zihniyet devrimi çok geriden geldiği için reformlarımız tam manasıyla almaktadır” dedi. Erdoğan, şöyle devam etti:
‘Yanlış bilgilendiriliyorlar’
“Tutuklu ve hükümlü gazeteciler konusunda Avrupa ve dünya kamuoyu sistematik şekilde tamamen yanlış bir şekilde bilgilendirilmektedir. Türkiye’deki ifade özgürlüğü konusunda aynı çevreler yine son derece yanıltıcı biçimde bilgilendirilmektedir. Türkiye’de toplumsal olaylara müdahale temel hak ve özgürlüklerin kullanılması konularında aynı şekilde dünya ve Avrupa kamuoyu sistemli şekilde yanlış yönlendirilmektedir.’Yüzde yüz her şeyi çözdük’ iddiası içinde değiliz. Polisimiz dayak yemiştir, birçoğu son ana kadar tahammül etmiştir. Biberli gaz veya biber gazı sıkmak AB mevzuatında zaten var. Ama gerçek mermiyi, gösteriyi yapan polise karşı kullanıyorsa buna ne demeli? Bunlar karşısında polis ne yapacak? Bu soruların da cevabını herhalde bulmamız lazım. Mesela çok masum gerekçeler ileri sürülmüştür. Nedir? ‘Ağaç söküldü, yok ağaçlar kesildi bundan dolayı gösteriler’ denildi. İddiayla söylüyorum, AB üyesi ülkelerle biz ağaç dikme noktasında şu anda rekabetteyiz, ön alırız; bu konuda vagon değiliz, lokomotifiz. İktidara geldiğimizden bu yana milyonlarca ağaç diktik, hızla bunu devam ettiriyoruz.”
Kendisinin de belediye başkanlığı yaptığını, bu işlerin ne denli önemli olduğunu bildiğini ifade eden Erdoğan, “Ve biraz da yeşile hayranım, hastayım. Bu işi çok severim ve bize adeta ‘çevre düşmanı’ gibi bir yaklaşım içerisinde olmak inanın bize karşı çok büyük bir haksızlık olur” dedi.
‘AB darbe diyemedi’
Erdoğan, “Türkiye’yi dünyaya, ifade özgürlüğü olmayan bir ülke olarak lanse edenlerle, içeride çözüm sürecine karşı çıkanlar aynı kişilerdir” diye konuştu. Suriye’de şu anda yüz binlerce insanın öldürüldüğünü ve öldürülmeye devam edildiğini hatırlatan Erdoğan, bu süreçte Batı’nın ve Avrupa Birliği’nin sadece konuştuğunu hiçbir adım atmadığını, Mısır’daki askeri darbeye ‘darbe’ diyemediklerini vurguladı. Erdoğan, şunları kaydetti:

Bir önceki yazımız olan ‘Obama’nın istediği karar çıkar’ başlıklı makalemizde cemil çiçek, feyzioğlu ve metin feyzioğlu hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *