Erdoğan ve Kılıçdaroğlu arasında soğukluk!

Adli yıl açılışında konuşan Yargıtay Başkanı Ali Alkan, devletini farklı düşünce karşısında tavır almaması gerektiğini söyleyerek, ‘Farklı düşüncenin risk potansiyeli, otoriter yöntemleri meşru hale getirmez’ dedi

Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Adli Yıl açılış töreninde ifade özgürlüğünden yeni anayasaya, kuvvetler ayrılığından, çözüm sürecine kadar önemli konuda hükümete mesajlar verdi. Alkan, şöyle konuştu:

BEDELİ AĞIR: İfade özgürlüğüne meşru olmayan nedenlerle yapılacak her müdahale, toplumsal müzakereyi engelleyecek ve uzlaşma zeminine giden yolları kapatacaktır. İnsanların düşüncelerini özgürce ifade edemedikleri toplumlarda, bedelinin çok ağır ödendiği tecrübeyle gözlemlenmektedir. Hiçbir durumda devlet, izlemek, imkân sağlamak ya da uygulamak zorunda olduğu düşünce karşısında beğenmemek biçiminde bile olsa tavır almamalıdır.
IRKÇILIK UYARISI: Irkçılık, şiddete çağrı ve nefret söylemi içerek söz ve davranışların ifade özgürlüğü kapsamında düşünülmesi mümkün değildir. Demokrasinin özü temel hak ve özgürlükler ile çoğulculuk ve bunları garanti eden hukukun üstünlüğü ilkesidir.
OTORİTEYİ MEŞRULAŞTIRMAZ: Demokrasinin, farklı düşünceleri içinde barındırma yönü onun risk potansiyelini de oluşturmaktadır. Ancak, bu risk potansiyeli, kendisini koruma saikiyle başvurulacak otoriter yöntemleri meşru hale getirmez. Demokrasilerde yönetim, kendisine yakın olanlara teslim olmadığı gibi uzak olanları da dışlamaz.
ÇÖZÜM SÜRECİNE DESTEK: Terörün sona erdirme yönünde atılan adımların amacına ulaşmasını temenni ediyoruz. Lakin, terör örgütüne karşı hassasiyetleri gelişmiş toplumun sürece inanmasının hayli zor olacağı gözden uzak tutulmamalıdır. Bu süreçte yargıya da düşen görevler bulunmaktadır. Hukukçu, mevcut normlara göre uygulama yapmak zorundadır, normu uygulamaması beklenemez. Hiçbir çağdaş hak ve özgürlük sistemi, kendisini tehdit eden eylem ve yöntemlere göz yummayacak ve bunlara müdahaleden geri durmayacaktır.
İHTİYAÇ YENİ BİR ANAYASA: Türkiye’nin bir anayasa değişikliğine değil, yeni bir anayasaya ihtiyacı bulunmaktadır. yüce Divan, ceza muhakemesi konusunda uzmanlaşmış yüksek hakimlerden oluşmalı ve Yargıtay bünyesine dahil edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Feyzioğlu sert çıktı! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *