Erdoğan’dan Güngör Azim Tuna yorumu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, önceki akşam katıldığı ATV’de gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.

Erdoğan, Genelkurmay Başkanlığı’nın Milli Savunma Bakanlığına bağlanıp bağlanmayacağı ile ilgili bir soru üzerine, “Öyle bir durum söz konusu değil; bana bağlı olarak zaten çalışıyor. Halimizden memnunuz, gayet iyi yürüyor” dedi.
Paketten açılması yönünde kararın çıkmadığı Ruhban Okulu ile ilgili soru üzerine Erdoğan, şunları söyledi:

‘Aday ismi kafamda belli’
“11 yıllık dönemde Yunanistan’ın Başbakanı ve bakanlarıyla çok kez konuştuk. Atina’da iki tane camimizden biri Fethiye Cami, yıkılmış, enkaz. Burayı yapma müsaadesi verin, öbür tarafta da Ruhban Okulu’nu açalım’ dedik. Batı Trakya’da 150 bin vatandaşımız var. Atanmış başmüftü var. Yunanistan yönetimi başmüftüyü nasıl atar? Hep ver ver ver diyorsunuz bir de siz verin ya.”
Erdoğan, sorular üzerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı isminin ‘kafasında’ olduğunu söyleyerek, “Teşkilatımın temayülünü almadan yaparsak o teşkilatıma saygısızlık olur”dedi. Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’nın Radikal gazetesi İsmail Saymaz’a yazdığı elektronik postaya ilişkin soru üzerine ise Erdoğan, Şunları söyledi: “Vali’nin davranışını tasvip etmemiz söz konusu değil. İçişleri Bakanlığı konuyu inceliyor. Aslında iyi bir arkadaşımız, hoş bir arkadaşımız ama nasıl bir boşluğa düşmüş. Gerçekten kendisi mi? Yanlış.”

Türklüğümün faydasını görmedim
Çorum AK Parti eski milletvekili Ahmet Aydoğmuş, sosyal paylaşım sitesinde bir takipçisi ile okullarda andımızın kaldırılması konusunu yazışırken tartışılacak sözlere imza attı.

Aydoğmuş, facebook’taki hesabında bir takipçisinin sorusu üzerine şu cevabı verdi:
“Ben vekiliken soyumu araştırdım. Annem de babam da Türkmen. Fakat ben seni ırkından dolayı değil, bildiğim kadarı ile iyi bir Müslüman olduğun için, Allah rızası için sevdim. Bu güne kadar Türklüğümün hiç bir faydasını görmedim. Yine de bugüne kadar varlığını benim varlığıma armağan edenlere teşekkür ederim.”
Aydoğmuş, 2010 yılında “AK Parti iktidarına karşı çıkanların kanını tahlile yollamak gerekir” dediği için partisi tarafından da iki ay geçici olarak ihraç edilmişti.

Emniyet cenazedeki maskelileri arıyor
Gülsuyu’nda uyuşturucu çetelerine karşı yapılan protesto yürüyüşünde öldürülen Hasan Ferit Gedik için Gazi Mahallesi’nde düzenlenen cenaze törenindeki görüntülerin ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube müdürlükleri, cenaze töreninde, elinde kalaşnikof ve pompalı tüfek ile silah bulunan kişileri belirlemek için güvenlik ve MOBESE kameralarını incelemeye başladı

Görüntülerin incelenmesi sonucu elinde kalaşnikof ve pompalı tüfek bulunan 9 kişi tespit edildi. Üst düzey bir emniyet yetklisi, “DHKP-C başta olmak üzere bu tür örgütler ‘uyuşturucu satıcıları polislere silahla gözdağı veriyorlarsa biz hayli hayli bunu yapabiliriz’ diyor. Bu mantıkla hareket edildiğini düşünüyoruz. Özellikle Gezi eylemleri sonrasında da yaratılan bir atmosfer var. Bu atmosferden de örgütsel propaganda için yararlanmak istiyorlar” dedi. Emniyet yetkilisi, göstericilere niye müdahale edilmediğine ilişkin soruyaysa, “Cenazeyi almak için çok kalabalık bir grup geldi. Müdahale halinde çok fazla kişinin bundan zarar göreceğini düşünerek müdahale edilmedi. Ancak silahlı kişilere yönelik en kısa zamanda operasyon yapılarak gözaltına alınmaları sağlanacak” şeklinde cevap verdi.
Gülsuyu’ndaki saldırıya ilişkin ise 14 kişi tutuklandı. Tutuklananlar arasında yer alan M.K, Hasan Ferit Gedik’i öldürdüğünü itiraf etti. M.K, savcılıkta verdiği ifadede, Gülsuyu’nda yürüyen kalabalığa pompalı tüfekle ateş ettiğini, kaçarken ise elindeki tabancayla arkasına bakmadan ateş etmeye devam ettiğini belirtti. M.K, “Elimdeki silahları bir arkadaşıma verdim ve yok etmesini istedim. Onun da Tuzla’da denize attığını öğrendim” diye konuştu.

 

Bir önceki yazımız olan MHP ve daraltılmış bölge başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *