Erdoğan: Ulusalcı gerçeği artık yok

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kız çocuklarına seslendiği konuşmasında, üniversitede başörtüsünü serbestisini eleştirenlere sert sözlerle yanıt verdi.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Dünya Kız Çocukları Günü dolayısıyla düzenlediği “Kız Çocuklarının Eğitim ve Öğretiminde Yeni Politika ve Uygulamalar” konulu çalıştay, dün sabah Rixos Oteli’nde yapıldı. Çalıştaya Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı katıldı. Çalıştayda sahneye çıkan, tamamı kız çocuklardan oluşan Mehteran Takımı’nı Erdoğan, “Mehteri hep erkekler oluşturur. Ben de bir Tuğcubaşıydım, mehteri bilirim. Üniversiteli kızlarımızı tebrik ediyorum” dedi.

‘Ayrımcılık cahiliye adeti’

Başbakan Erdoğan, konuşmasına İslam peygamberi Muhammed’den bir alıntı yaparak başladı. Erdoğan, Muhammed’den önce yaşanan Cahiliye döneminde kız çocuklarının yakıldığını, diri diri gömüldüğünü anlatarak, şöyle devam etti:
“Bugün Müslüman olduğunu söyleyen ama bir kız çocuğu doğduğu zaman üzülen, kız çocuklarını erkeklerden ayrı tutan, öteleyen, horlayan, dışlayan kızlarını mirastan tamamen dışlayan anne ve babalar var. Kız çocuklarına ve kadınlara yönelik her türlü ayrımcılık, kesin bir dille cahiliye âdetidir. Kız çocuklarına ve kadınlara yönelik her türlü ayrımcı yaklaşım insanlık dışıdır, vicdan dışıdır; cahildir, insanlıktan nasibini almamıştır.”
Başbakan Erdoğan, üniversitelerde başörtüsü yasağı olduğu dönemleri eleştirerek, konuşmasına şöyle devam etti:
“Bu ülkede kız çocuklarını odalarında işkenceye tabi tutanlar, üniversite kapılarında onların onurunu zedeleyen uygulamalar görülmedi. Kız çocuklarını okutmuyor diye anne-babaları eleştirenler, üniversite kapılarından kız çocuklarını geri çevirdi, onları evlere kapatmak istedi. 14 asır önce kız çocuklarının diri diri toprağa gömülmesi nasıl bir cahiliye dönemi alışkanlığıysa, 10 yıllar boyunca kız çocuklarını kılık-kıyafetlerinden dolayı dışlamak, üniversite kapılarından geri çevirmek de öyle bir cahiliye alışkanlığıydı.

‘Acı çekmiş bir babayım’

Erdoğan, önceki gün bir grubun üniversitelerde başörtüsü serbestisine yönelik eleştirilerde bulunduğunu hatırlatarak, “Ya, siz kimsiniz ya? Millet bu işin kararını vermiş, bu iş bitmiş. Artık bu ülkede ulusalcı, mulusalcı diye bir şey yok, bu ülkede artık millet gerçeği var; göreceksiniz. Bu ülke ne kadar erkeklerin ülkesiyle o kadar da kadınların ülkesidir” diye konuştu. Erdoğan, şunları söyledi:
“Ben, bunun acısını çekmiş bir babayım. Benim oğlum, katsayısına takıldı, Boğaziçi’ni kazandığı halde gidemedi ve yurtdışına göndermek zorunda kaldım. Yurtdışında okudu, gitti mastırını Harward’da yaptı ama burada katsayıya takıldı. Aynı şekilde, kızlarım, başörtülü olduğu için ülkemde okuyamadı. Yurtdışına göndermek zorunda kaldım. Birisi doktorasını Berkley’de yaptı, bir diğeri mastırını London School Of Economics’te yaptı ama bu ülkede okuyamadı. Niye? Başörtüsü var diye. Bunlar, başındaki bir örtü ile uğraşacak kadar cahil ve zavallı. Şair diyor ya, ‘Öz yurdunda garipsin, öz vatanında parya.’ Biz, bu ülkede ne garip olacağız ne parya olacağız:”

Kadına kalkan elin karşısındayız
Başbakan Erdoğan konuşmasında, kadına yönelik şiddetle ilgili “Siz mücadele ettikçe bu ülkede eğitimsizlik azalacak, siz mücadele ettikçe bu ülkede şiddet azalacak, kadına kalkan eller karşısında bizi bulacaktır. Siz samimiyetle mücadele ettikçe, kararlı davrandıkça bu ülkede her türlü ayrımcılık inşallah tarihe karışacaktır” dedi.

Bir önceki yazımız olan 'Ali İsmail Korkmaz'ı ilaç öldürdü' başlıklı makalemizde Adli Tıp, ali ismail korkmaz ve Ali İsmail Korkmaz otopsi raporu hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *