Erdoğan: Sabrımızı test etmeyin

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a uyarılarda bulunarak, “Kendi halkını topluca katleden zalim rejimlerin, bununla yetinmeyip Türkiye’yi, Türkiye sınırlarını hedef almasına asla müsamaha göstermiyor, buna da göz yummuyoruz” dedi.

Erdoğan, dün Ankara Bilkent Şehir Hastanesi temel atma töreninde şu mesajları verdi:

DEMOKRASİ BÜYÜK OLACAK: Büyük bir devlet, büyük bir ülke olmak için demokrasiniz de büyük olacak, ileri standartlara sahip olacak. Aynı şekilde hukukunuz büyük olacak. Yani tarafsız olacak, hızlı, tatmin edici şekilde adalet dağıtacak. En önemlisi de büyük bir ülke olabilmek için devletinizi sosyal yönü güçlü olacak. Yani devlet insanını sahip çıkacak, koruyacak.

SINIRLARIMIZIN HEDEF ALINMASINA GÖZ YUMMAYIZ: Bizim Türkiye olarak hiçbir ülkenin topraklarında gözümüz yok. Hiçbir ülkenin içişlerine karışmak gibi bir niyetimiz yok, ancak artık içişleri boyutunu aşan, bölgeyi doğrudan ilgilendiren, özellikle de kardeş bildiğimiz halklara zulüm haline dönüşen girişimler karşısında çok net, çok ilkeli bir tavır sergiliyoruz. Hele hele içerde kendi halkını topluca katleden zalim rejimlerin, bununla yetinmeyip Türkiye’yi, Türkiye sınırlarını hedef almasına asla müsamaha göstermiyor buna da göz yummuyoruz.

KIŞKIRTMAYA HOŞGÖRÜMÜZ OLMAZ: Türkiye’yi kaosa çekme yönündeki girişimleri son derece dikkatli ve hassas bir şekilde takip ediyoruz. Soğukkanlı bir şekilde yapılması gerekenleri yapıyoruz. Türkiye’ye yönelik fiili saldırılara cevap verdiğimiz gibi, Türkiye içinde uygulanmak istenen kaos ve kışkırtma planlarına da asla tahammülümüz olamaz, hoşgörümüz olamaz onların da cevabını veriyoruz, veririz.

KARŞILIĞINI VERİRİZ: Büyük devlet refleksiyle hareket etmeye devam edeceğiz. Umuyor ve inanıyorum ki hiç kimse de Türkiye’nin sabrını, soğukkanlılığını farklı şekillerde yorumlayıp, test etmeye kalkışmaz. Zira böyle bir yanlış karşısında, hukuktan aldığımız güçle gerekli karşılığı vermekten de çekinmeyiz.

GÜVENLİK GÜÇLERİ CEVABINI VERİR: Ankara, huzurun, kardeşliğin ve barışın da kenti. Ben her şeyden önce bu huzurun, barışın, refahın başkentinde, huzurumuzu kaçırmaya çalışanlara bir şey hatırlatmak istiyorum. Bakın yaptıklarınız sadece halkıma değil sadece esnafıma değil biliniz ki aynı zamanda kendinize yaptığınız bir saygısızlıktır. Hangi düşüncede olursanız olun saygı duyarız ancak saygı duymak karşı düşünceye de saygı duymayı gerektirir. Eğer siz, farklı düşüncede olanlara saygı duymazsanız saygı göremezsiniz. Eğer siz, hukukun dışına çıkmak suretiyle esnafımın, tüccarımın işyerlerini yakıp, yıkıp, oraları dökerseniz, burada da güvenlik güçlerimiz sizlere hukuk içinde gerekli cevabı vermek durumunda kalır. Birliği, beraberliği, dirliği bozmaya kimsenin hakkı yok.

ODTÜ’LÜLERE YOL TEPKİSİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ODTÜ’de “yol istemiyoruz orman istiyoruz” pankartı asan üniversite gençliğine sert çıktı
Erdoğan dün Ak Partili ilçe başkanları ve teşkilatlarıyla yaptığı toplantıda Gezi Parkı olaylarına ve ODTÜ’deki yol tepkilerine sert çıktı. Meyve veren ağacın taşlandığını belirten Erdoğan, “Taşlayanlara yönelik tedbirler almamız gerekecek. Çarpıtmak, kötülemek için ellerinden geleni yapacaklar. Karalama kampanyası ile üzerimize gelmeye devam edecekler. Taksim olaylarını biliyorsunuz. Sadece Taksim’le kaldı mı iş? Bir pankart gördüm. Böyle pankart olur mu. ‘Yol istemiyorum, orman istiyorum’. Üniversite gençliği pankart asmış. Orman isteyenler için ormanlar bol. Sizi ormanlara gönderelim gidin orada yaşayın şehirdekileri rahat bırakın. Yol medeniyettir. Yolu olmayanın suyu olmayanın medeniyeti konuşması mümkün mü? Yol olmasa üniversiteye gidemezsin. O yol sayesinde gidiyorsun. Onlar öyle diyor diye yol yapmaktan vaz mı geçeceğiz? Hayır yolları yapmaya devam edeceğiz” dedi. Şu anda eline taş alan gençlerin büyük yanılgı içinde olduğunu belirten Erdoğan, “12 Eylül öncesinde gençlerin nasıl terörize edildiğini büyüklerinden öğrensinler. Üniversiteleri sokağa dökmek 27 Mayıs öncesinde kullanıldı. 27 Mayıs’ın silindir gibi ülkeyi ezip geçtiğini gençliğe aktarmazsak aynı acıları yaşarız. 27 Mayıs’ı devrimci darbe olarak anan CHP sokak eylemlerinin her zaman arkasındadır. 11 yıl içinde 27 Mayıs ruhunu diriltmek için senaryolar yazıldı” dedi.

Bir önceki yazımız olan Salih Memecan'dan tepki çeken karikatür! başlıklı makalemizde bizimcity, direncity ve gezi parkı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *