Erdoğan: Kürtçülük yapan mahfiller var

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin il başkanları toplantısında başta Doğu ve Güneydoğu’da yaşayanlar olmak üzere tüm Kürtlere seslenerek, “Bu ülkede siyasi Kürtçülük yapan mahfiller var” dedi; ‘demokratikleşme paketi’ni ise haftaya açıklayacağını söyleyerek “Kimilerinin daha dere görünmeden paçayı sıvadıklarını görüyoruz” diye konuştu.
Erdoğan, il başkanları toplantısındaki konuşmasında özetle şunları söyledi:

YENİ PAKET HAFTAYA: Gelecek hafta, bir basın toplantısıyla yeni demokratikleşme paketini kamuoyuna duyuracağım. Kimilerinin daha dere görünmeden paçayı sıvadıklarını görüyoruz. Olur olmaz şeyler ilan ettiklerini görüyoruz. Şu anda yapılan yorumların tamamı afakîdir, tamamı yersiz ve yetersizdir. Paketi açıkladığımızda toplumun her kesiminin memnun olacağını inşallah ifade etmek isterim.

SON DEĞİL ÖNEMLİ AŞAMA: Demokrasi veya demokratikleşme uzun bir süreç. Açıklayacağımız paket de bir son değil, bir aşama, safha. Ama çok önemli bir aşama, çok önemli bir safhadır. Bu süreç Türkiye’yi daha da birleştirecek, kardeşliğimizi çok daha pekiştirecek bir süreçtir.

İTHAMLARI BERTARAF EDİN: (Partililere seslenerek)Bizde öyle bir muhalefet anlayışı var ki her değişimin, her yeniliğin adeta önünde duvar gibi duruyor. Paket açıklamadan her zamanki ‘istemezük’ tavrını gösterecek, korku senaryoları üreteceklerdir. İşte bu teşkilat, tüm iftiraları, tüm ithamları, tüm yalanları daha yayılmadan bertaraf eden bir teşkilat olmalıdır. Siz onlardan çok daha fazla çalışacak, daha fazla kişiye ulaşacaksınız. En önemlisi de bu paketin bin yıllık kardeşliğimizi nasıl daha da pekiştireceğini anlatacaksınız.

KÜRTÇÜLÜK YAPAN MAHFİLLER: Doğu ve Güneydoğu başta olmak üzere ülke genelindeki Kürt kökenli vatandaşlarıma sesleniyorum. Bu ülkede siyasi Kürtçülük yapan mahfiller var. Değerli kardeşlerim bu oyuna gelmeyin. Yerel belediyeler ne hizmet üretiyorlar, bunlara bakın. Size verdikleri hizmet nedir, bunlara bakın bir de Ak Partili belediyelerin olduğu yerlerde verilen hizmete bakın. İdeolojiyle ne mide doyar ne insanca yaşama imkânına kavuşulur ne de modern yaşam tarzı nedir buna ulaşılır. Sevgi, ideolojiyle tahakkuk etmez. Sevgi başka bir şeydir, aşk başka bir şeydir.

GENÇLERE ANLATIN: Bu salonda, sizler ve şahsım dâhil, hiçbirimiz 1960 öncesi siyasi ortamı doğru dürüst bilmiyoruz, hatırlamıyoruz. 25 yaşın altında olanlar, ne 27 Mayıs ne 12 Eylül ne de 28 Şubat dönemlerini yaşadı. Gençlere nereden geldiğimizi, nereye gittiğimizi çok iyi anlatmak zorundayız. 27 Mayıs öncesinde gençlerin nasıl sokağa döküldüğünü, gençlerin nasıl kullanıldığını, ardından nasıl paçavra gibi bir kenara atıldıklarını anlatmak durumundayız. 12 Eylül öncesinde gençlerin nasıl birbirine düşürüldüğünü, nasıl birbirine kıydıklarını, 12 Eylül’ün ardından da nasıl idam edildiklerini onlara hatırlatmak zorundayız.

BİLİYOR MUSUN YAVRUM: İnanıyorum ki o gençler, hep böyleydi yani o sıraların üzerinde hep kitap vardı zannediyorlar. Ama o kitaplar yoktu yavrum. Biz o kitapları alabilmek için kırtasiyeci dükkânlarının kapısında çok bekledik. Biz, bırakın kitabı bulmayı, üst sınıflardaki ağabeylerimizden teksir notlarını bile satın alamazdık. Teksir notu nedir biliyor musun yavrum? Saman kağıdından yapılmış, mürekkepleri dağılmış zor okursun. Biz böyle okuduk. Ama bunları size yaşatmadık, yaşatmıyoruz.

 

Bir önceki yazımız olan Gezi Parkı eylemine katılan öğretmenlere soruşturma başlıklı makalemizde gezi parkı, gezi parkı olayları ve meb hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *