Erdoğan İzmir İktisat Kongresi’ndeydi

Başbakan Tayyip Erdoğan, Atatürk döneminde ekonomik atılımların ilk kez yapıldığı İzmir İktisat Kongresi’nde sermayeye mesaj vererek, “Tablo görmek isteyenler ilk Meclis’e Atatürk’ün sağına soluna bakmalıdır. Cumhuriyet sermayeyi renklerine göre ayırmadı. Büyük sermayedarlarına öz evlat muamelesi yapıp, Anadolu sermayesini horlamak, itip kakmak asla ve asla Cumhuriyet’in iktisat politikası değildir” diye konuştu. Erdoğan, yabancıların mülk edinmesinin önünün Atatürk döneminde açıldığını da hatırlattı.
Dün başlayan kongreye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim de katıldı.
Erdoğan, ilk İzmir İktisat Kongresi ile Türkiye’ye en uygun iktisadi yöntemlerin belirlendiğini söyleyerek, “90 yıl önce siyasi anlamda ilk Meclis ve Cumhuriyet tüm farklılıkları eşit kucaklamış hem de kuruluşa onları da dahil etmişti. Türkiye’nin dış politikası husumet, nefret ve eskinin hesabı üzerine değil dostluk ve barış üzerine inşa edilmiştir” diye konuştu.

1940’lı yıllar vurgusu
Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: “Cumhuriyet sermayeyi renklerine ayıran değil, ‘bir gören’ anlayışa sahipti. 1940’lı yıllar kuruluş felsefesinden uzaklaşan bir anlayışta olmuştur. Cumhuriyet’in ilk yıllarında uluslararası sermayeye kapı aralandı. Yabancıların mülk edinmesinin önü Gazi Mustafa Kemal döneminde açıldı ve yabancılara toprak satıldı. Cumhuriyet tarihimizle ilgili olarak iktisatta, dış politikada, siyasi hayatta, demokraside kuruluş dönemiyle sonrasının, özellikle 1940’lı yıllar ve müdahale dönemlerinin, birbirinden çok farklı olduğunu herkesin bilmesi gerekir. Başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerin büyük sermayedarlarına öz evlat muamelesi yapıp, Anadolu sermayesini horlamak, itip kakmak asla ve asla Cumhuriyet’in iktisat politikası değildir. Bugün Cumhuriyetimizin temel felsefesi gibi lanse edilen uygulamalar Cumhuriyet’in değil, sonraki dönemin uygulamalarıdır. Bunu çok iyi ayırt etmek gerekir. Anadolu sermayesini itelemek Cumhuriyet’in politikası değildir.

‘Kalkınmada rekor kırdık’
Cumhuriyet, seçkinlerin de seçkin sermaye çevrelerinin cumhuriyeti de değildir. Bu cumhuriyeti birlikte kurup bugünlere taşıdık, yarına da birlikte taşıyacağız. 90 yılın tecrübesi gösteriyor ki cumhuriyet reddederek, asimile ederek değil kardeşlikle büyür. Bizler ekonomik krizlerin olduğu dönemlerde yatırımları durdurmadık. Kalkınma göstergelerinde de rekorlar kırdık.”

‘Kriz altın tepside bize fırsat getirdi’

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Birinci İzmir İktisat Kongresi’nin bağımsızlığın ekonomik bekadan geçtiğini gösterdiğini vurguladıktan sonra, şöyle devam etti:
“Ekonomik hayatiyetini yitirmiş medeniyetler zamanla güçsüzleşmiş ve tarih sahnesinden silinmiştir. Tarihi akışın aksi istikametinde yer almak telafisi güç sonuçları olacaktır. Risklere rağmen küreselleşme büyük fırsatları beraberinde getirdi. Ülkemiz eşsiz bir tarihi fırsatla karşı karşıyadır. Geleceğin yol haritasını bugünden çizmek zarurettir. Bu kongrenin 2023 hedefleri açısından son derece önemli bir zamanlama olduğuna inanıyorum. Küresel ekonomik kriz birçok şeyin sorgulanmasını beraberinde getirdi. Kriz gelişmiş ülkelerle gelişme makasını kapatmak için altın tepside bir fırsat sunmaktadır.”

Barış primi…
Demokrasinin kesintiye uğradığı dönemlerin ekonomiye de zarar verdiğini anımsatan Gül, “Klasik verimlilik ekonomisini terk edip bilgiye dayalı ekonomiye geçmeliyiz. Barış primini kullanmamıza fırsat vermeyen olumsuz gelişmeler olmuştur. Önümüzdeki dönemde tasarruf ve cari açığı çözüme kavuşturmalıyız. Tedbirler mutlaka uygulanmamalı ve yüzde 18 tasarrufa ulaşılmalıdır. Kayıp yılların acısını hissediyoruz. Aynı çıkmaz yollara girmemeliyiz. Yolunu bulmak için sağa sola bakanlar değil hedefleri peşinde koşanlar amaca ulaşacaktır” diye konuştu.

‘Güçlü bir toparlanma olduğunu söylemek güç’

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan “Türkiye’nin fert fert daha yüksek katma değer üreterek gerçek anlamda gelişmiş ekonomi olabilir” dedi. Babacan, şöyle konuştu:
“Bu kongre hem küresel ekonominin değerlendirilmesi hem de Türkiye ekonomisinin tartışılması için önemli bir platform olacak. Ekonomide hâlâ güçlü, dengeli bir toparlanmanın olduğunu söylemek güç. Finans sektörüyle ilgili belirsizlik bir miktar azaldı ama bilançolara bakınca zayıf yapı devam ediyor. Önümüzdeki on yıllık dönem geçmiş 10 yıla göre büyümenin düşük olduğu bir dönem olacak. Ekonomik güç dengelerindeki değişim er geç siyasi güç dengelerine de yansıyacak. Ülkelerin tercihleri önümüzdeki 30 yıllık dönemin belirleyicisi olacak. Ekonomik ve siyasi reformların devam etmesi bizi başarıya taşıyacak temel etkenler olacak. Eğitim reformları hayati önem taşıyacak. Fert fert daha yüksek katma değer üreterek gerçek anlamda gelişmiş ekonomi olabiliriz. Daha yüksek katma değer, daha yüksek inovasyon, işgücü piyasası reformları önümüzdeki dönemin temel reform alanları olacak.”

Türk ekonomisine Kim’den övgü var

Dünya Bankası Başkanı JimYong Kim, etkinlikte yaptığı konuşmada Türkiye’nin önümüzdeki 1 yıl içinde ekonomide büyük roller oynayacağını kaydederek, “Dünya ekonomik sistemi dönüşürken Türkiye ekonomisi de takdire şayan şekilde dönüşüyor. Son derece kayda değer makro ekonomik gelişmeler yapısal reformlarda gelişme kaydetti. Türkiye ile ilgili önümüzde pekçok olumlu örnek var. Dünya Bankası olarak Türkiye ile ortak hedefler koyup edindiğimiz derslerden çıkardık” dedi.
Türkiye ile ekonomik yakınlaşmanın tarihte görülenin son derece ötesinde olduğunu ifade eden Kim, İzmir’de yaptığı konuşmasına şöyle devam etti:
“Ama bu kazanımlar hassas ve kırılgandır. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler çabuk toparlandı. Ama iddialı büyüme hedefleri krizden etkilendi. Hayalet kriz olarak tabir edilecek etkiler bu iddialı hedefleri aşağı çekiyor. Herşey süratle değişiyor” ifadesini kullandı. Küresel sorunlara yeni çözümler üretilmesi gerektiğini kaydeden Kim, “Türkiye gibi donör ülkelerle daha yakın çalışmamız gerekiyor.”

 

Bir önceki yazımız olan Anayasa Mahkemesi Yargıtay'ı eleştirdi! başlıklı makalemizde AİHM, anayasa mahkemesi ve Bayram Otel hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *