Erdoğan başörtüsü ve öğrenci andını böyle savundu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ‘demokrasi paketi’ ile gelen başörtü serbestisini Cumhuriyete karşı gösterilmesinin ‘Cahillik’ olduğunu savundu. Erdoğan, yeni yasama yılının ilk Meclis grup toplantısında Öğrenci Andı’nın kaldırılmasını eleştirenlere de “Devlet vatandaşına yaşam tarzı, inanç, mezhep, değer dayatamaz. Çocukluktan başlayarak format atamaz” cevabı verdi. Erdoğan’ın konuşması özetle şöyle:
KÖŞK’E UYARI: Bizi bir araya getiren ortak hırslar, ortak ihtiraslar hiç değildir. Tesadüfen bir araya gelmiş bir topluluk da değiliz. Biz feleğin çemberinden geçerek, aynı acıları yaşayarak, kader ortaklığı yapmış bir kadroyuz. Dava arkadaşlığında buluşmuş bir kadro içinde, birbirine çelme takmak, birbirinin kuyusunu kazmak, birbirinin başarısızlığından medet ummak asla olamaz; biriz ve beraberiz.
BU NASIL CAHİLLİK?: Devlet vatandaşına yaşam tarzı, inanç, mezhep, değer dayatamaz. Çocukluktan başlayarak format atamaz. Tek tip, standart vatandaş yetiştirmek için vatandaşına zulmedemez. Her reformu cumhuriyete karşı gibi göstermeye çalışan cahiller ve istismarcılar var. Siirt Tillo ismi, 1990 yılında Aydınlar olarak değiştirilmiştir; bunun cumhuriyetle nasıl bir ilgisi olabilir? Her sabah okullarda okutulan and, 1933’te başlayan, kaldırıldığı halde 12 Mart’ta 12 Eylül’de yeniden diriltilen bir uygulama. Bu ve başörtüsü yasağını cumhuriyetle ilişkilendirmek nasıl bir cahilliktir? Bu cumhuriyet 28 Şubat’ta, 12 Eylül’de, 27 Mayıs’ta kurulan bir cumhuriyet değildir.
BİRLİKTE KURDUK: 29 Ekim 1923’te cumhuriyeti birlikte kurduk. Başı açık olan bu cumhuriyetin ne kadar sahibi ise başı örtülü olan da bu cumhuriyetin işte o kadar sahibidir. Bu ülkede farklı olanlar uzaydan gelmediler. Birileri, ‘Gitsinler Arabistan’da okusunlar’ diyor. Birileri ‘ya seveceksin ya terk edeceksin’ diyor. Ya siz kimi kimin toprağından kovuyorsunuz? Hiçbir yere gitmeyeceğiz! Kimse kimseye yaşam tarzı dayatmayacak, kimse kimsenin yaşam tarzına karışmayacak.
BDP KAPATILMAK İSTİYOR: Partilerin kapatılmasına bir parti özellikle karşı değil miydi? Peki, bu parti 26 maddelik anayasa paketini görüştüğümüz gün niçin Meclis’i terk etti? Bu ne samimiyetsizlik? Bizim içimizden de ne yazık ki 3-4 arkadaş ihanet etti; bırakıp gitti. Her isteyen istediğini söyleme hürriyetine partiler içinde olamaz.
RUHBAN OKULU ŞARTI: Bazıları, ‘Efendim, Ruhban Okulu meselesini halledin’ diyor. Kusura bakmayın. Bizim için Ruhban Okulu meselesi anlık meseledir. Ama biz bir şeyin iadesini yaparken, bir şeylerin de iadesini bekleme hakkına sahibiz. Batı Trakya’da başmüftüyü Yunan Hükümeti kendi memuru gibi atıyor. Ben nasıl Sayın Bartholomeos’u atayamıyorsam, bu hak nasıl ki Rum Ortodokslara aitse, sen de benim oradaki başmüftümü atayamazsın.
BAŞÖRTÜLÜLERE UYARI: And ve kıyafet yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Andımıza meraklı olan bazı siyasiler var; haftanın her günü partilerinin genel merkezi önünde bu andı yapmaya devam ederler. Tüm başörtülü kardeşlerime sesleniyorum: Süreci provoke etmeye çalışanlar olabilir, lütfen bu oyuna asla gelinmesin. Valilerimizle bu konuda gerekli görüşmeler yapılıyor. Bir karanlık dönem sona eriyor. Hiç kimseye imtiyaz vermiyoruz.

 

Ezan zulmünün mimarı…
Başbakan Öğrenci Andı’nın yazarıyla ilgili şunları söyledi? “‘Andımız’ın yazarı, Reşit Galip’tir. Türkçe ezan zulmünün mimarlarındandır. İnsan kafatası ölçen anlayışı destekleyen sözüm ona bilim insanıdır. Bugünün Türkiye’sine denk düşmeyen bir uygulamaydı. 1930’lardan ve 40’lardaki Hitler ve Stalin gibi diktatörler zamanında toplumu formatlamak için bu tür uygulamalar yapılıyordu. Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde sabah çocukların okul önünde içtimaya dizildiğini, ırkçı sloganlar dizisinin okutulduğunu göremezsiniz. Her sabah ‘Türküm’ demekle Türk olunmaz.

Bir önceki yazımız olan Tenor Saks başlıklı makalemizde çetin altan, tenor saks ve tenor saksafon hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *