Erdoğan’ın Yılmaz Güney yorumuna dikkat çekti

Dün İtalya’nın büyüleyici güzellikteki şehri Roma, ilginç bir basın toplantısına tanık oldu. Digiturk sponsorluğunda düzenlenen 3. Roma Türk Filmleri festivalinin bu yıl onursal başkanlığını Ferzan Özpetek yapıyor.

Üç yıldır özverili bir çalışmayla festivali gerçekleştiren festival başkanı Serap Engin. Roma Büyükelçisi Hakkı Akil, festivalin açılış filminin yönetmeni Uğur Yücel, festivalin anısına üç filmini gösterip onur ödülü verdiği Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney, Kültür ve Turizm Bakanlığı müsteşarının katıldığı İtalyan kültür ve sanat basınının ağır toplarının hazır bulunduğu toplantı hayli uzun sürdü ve renkli geçti. Toplantıya Fatoş Güney’in yaptığı konuşma damgasını vurdu.
Güney, sözlerine İtalyanca başlayarak bir zamanlar İtalyan lisesinde okuduğunu anlattı. Ancak konuşmasını İtalyanca sürdürecek cesaretinin olmadığını belirterek Türkçe devam etti:
“Yılmaz Güney öleli yirmi yıl oldu. Yaşasıydı bugün 76 yaşında olacaktı. 47 yıllık ömrünün 10 yılını hapishanede geçirdi. Türkiye ve dünya sineması üzerinerde iz bıraktı. Filmleri Türkiye’nin aynasıydı. Baktığınızda insanların acılarını, sorunlarını tüm çıplaklığıyla görürdünüz. Dolambaçlı yollara sapmazdı. Sanat toplum içindir diyordu. Hayatını demokrasi ve özgürlükler mücadelesine adadı. Ama bedelini ağır ödedi. 1980 darbesinin şiddetine uğrayarak filmleri negatifleriyle yok edildi. Sinema tarihinden silinmeye kalkışıldı.”
Fatoş Güney dramatik ve gerçekçi konuşmasını Güney’in filmlerinin bir türlü, “milli kanal” olarak nitelendirdiği TRT ve TRT’nin Kürtçe kanalı Şeş’de gösterilmemesine tepki göstererek, gösterimlerini müsteşardan talep ederek bitirirken Yılmaz Güney’i bugüne kadar en iyi başbakan Tayyip Erdoğan’ın şu sözleriyle anlayıp anlattığını ifade etti: “Yılmaz Güney’e kulak verilseydi Türkiye bugün belki bu kadar acı çekmeyebilirdi…”
Fatoş Güney’den sonra yanlış anlaşılmaları önlemek amacıyla Ferzan Özpetek, Güney’in filmlerinin Türkiye’de gösteriminin yasak olmadığını vurguladı. Uğur Yücel’in de son filmi “Soğuk”u ve bir Hint filmini yeniden çektiği yeni projesini anlattığı toplantı, La Republica’dan Marco’nun kışkırtıcı sorusuyla iyice şenlendi… Özpetek, tartışmaya “Benim için de Türk ya da İtalyan diyorlar. Önemli olan benim yönetmen olmam, ikisi de değil” diyerek son noktayı koydu.

 

Bir önceki yazımız olan Katar’da 4 bin kişi ölebilir! başlıklı makalemizde 2022 Dünya Kupası, 2022 Dünya Kupası nerede yapılacak ve işçi ölümleri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *