Erdoğan’ın asıl derdi Türkler mi?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin açıkladığı ‘demokratikleşme paketi’ni eleştirerek “Darbe hukukuna yapıştılar ve yollarına devam ediyorlar” dedi. Kılıçdaroğlu, Ak Parti’yi tek parti devleti oluşturmakla suçladı. Kılıçdaroğlu, dün partisinin yeni yasama yılındaki ilk TBMM grup toplantısında şöyle konuştu:

– FORMATLAMAYA CEVAP: Demokrasi kılıfı içinde Andımız’ı kaldırdılar. Neymiş, bu soğuk savaş dönemlerinin andıymış. 1933’te yazılmış. 1933’te soğuk savaş diye bir kavram yoktu. Çocukları formatlıyorlar bununla diyorlar. Çocuklara doğru ol demeyi öğretmek ne zamandan beri formatlama oldu. Niye yasaklıyorsunuz. Asıl yasaklamak istediği Türk’üm. Söyleyemiyor; bir sürü kılıf uyduruyor. Yiğit adam ol, adam ol kardeşim. Neyi yasaklamak istiyorsan çık milletin önüne, ‘Ben Türk sözcüğünü yasaklıyorum’ de, mesele bitsin.

– SEÇİM PAKETİ: Seçime gidiyoruz, AKP’nin seçim paketidir bu. Yargı bağımsızlığını ve tarafsızlığını getiriyor musun? Hayır. getiriyorsan her türlü desteği vereceğiz. Yargı, siyasi otoritenin elinde.

– İHANET EDİYORSUN: Milli irade diyorsunuz. Milli iradenin seçtiği milletvekillerinin hapiste ne işi var? Sen milletvekili olamıyordun, savcılıktan temiz kâğıdı alamıyordun, önün açıldı şimdi demokrasiye ihanet ediyorsun. Seni seçen oylar milli irade de o milletvekillerini seçen oylar gayrı milli irade mi? Aydınlar, yazarlar, gazeteciler, akademisyenler hapiste; bu tablonun adı demokrasi değildir.

– SIKIYÖNETİMDEN KÖTÜ: Darbe anayasasında, ‘Herkes önceden izin almadan silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir’ deniliyor. Siz, darbe anayasasının gerisine düşmüşsünüz. Erdoğan, cüretkâr biçimde polisin daha fazla güç kullanacağını dile getirdi ve destan yazmak olarak nitelendirdi. 2003-2013 arasında 5 bin 600 işkence vakası. Sıkıyönetimde bu kadar olmamıştı.

– HANİ DEMOKRASİ VARDI: Seçim sisteminde 3’ünden birini seçeceksin diyorlar. Hani demokrasi vardı. Yüzde 10 seçim barajı diktaya kapılarını açtı. Kim yaptı bunu? Darbeciler yaptı. Kim sahip çıkıyor? Erdoğan ve arkadaşları.

– HRANT DİNK’İ DE ANDI: 10 yılda 121 faili meçhul cinayet var. Başta Hrant Dink olayı. ‘Ankara’nın derin dehlizlerinde kaybolamaz. Türkiye artık eski Türkiye değil’ demişti. Türkiye artık eski Türkiye’den de geri, kayboldu gitti.

– DARBE HUKUKU: Darbe hukukuna yapıştılar ve onunla yollarına devam ediyorlar. Demokrasilerde devlet halkın denetimine açılır. Biz de tam tersi oluyor. Devletin halk üzerinde baskısı var. Halkın devleti denetlediği rejimin adı demokrasidir.

– TEK PARTİ DEVLETİ: Siz, tek parti devleti oluşturdunuz. Eskişehir’de genç bir çocuğumuz sopalarla öldürüldü. Öldürüldüğünün ertesi günü sözde bir vali, ‘Bazı gruplar arkadaşlarına zarar verir, hükümetin üstüne atar’ dedi. Bir gazeteci arkadaşımız, kararlılıkla bu olayı takip etti. İsmail Saymaz. Vali gazeteciye e-postayla sitemini gösterdi. Bir gazeteciye adi ve şerefsiz diyen bir vali, valilik koltuğunda oturamaz. Erdoğan, ‘Sayın vali iyi bir arkadaşımızdır’ dedi. Ne diyeyim. Bizde güzel bir atasözü var, ‘Arkadaşını söyle kim olduğunu söyleyeyim’.

 

Eski DSP’liler CHP saflarında
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün eski Turizm Bakanı Orhan Birgit ve eski TBMM Başkanvekili Uluç Gürkan’ın da aralarında bulunduğu 4 DSP’liye CHP rozeti taktı. Kılıçdaroğlu, YAŞ kararıyla 30 Ağustos günü emekliye ayrılan emekli Tuğgeneral Ömer Faruk Küçük’e de rozet taktı.

Bir önceki yazımız olan Petek Dinçöz'ün yeni imajı başlıklı makalemizde Petek Dinçöz, Petek Dinçöz'ün saç stili ve Petek Dinçöz'ün sevgilisi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *