Erdoğan’ın 2023 Ankara hedefi

Ankara’nın başkent oluşunun 90. yıldönümü dolayısıyla yayımladıkları mesajlarda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kentin dünya başkentleri arasında saygın bir yer edindiğini belirtti; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise Ankara’nın Türkiye’nin muasır medeniyet yürüyüşüne önderlik ettiğini vurguladı.
Gül, Ankara’nın başkent oluşunun 90. yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Kurtuluş Savaşı’nın sevk ve idare merkezi, milli egemenliğin yegâne temsilcisi Meclis’in karargâhı olan Ankara’nın, bu süreçte oynadığı hayati role dikkati çekti. Ankara’nın milli mücadeledeki konumu ve katkısının, şehre başkent olma onurunu yaşattığını vurgulayan Gül, Ankara’nın başkent seçilmesini “Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu haber veren en müşahhas adımlardan biri” olarak niteledi.
Gül, “Cumhuriyetle birlikte hızlı bir gelişim sürecine giren Ankara, bugün dünya başkentleri arasında saygın bir yer edinmiştir. Ankara’nın tarihsel ve kültürel değerlerini koruyarak, estetik, mimari, çevresel duyarlılıkları ön planda tutan bir anlayışla geleceğe yürümesi için hep birlikte çaba göstereceğiz. Ankara’nın başkent oluşunun yıl dönümünü kutluyorum” ifadelerini kullandı.
‘Çağdaşlığa önderlik ediyor’
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise yayımladığı mesajında şunları dile getirdi:
“Ankara, bugün, demokrasimizin ve cumhuriyetimizin beşiği olarak, Türkiye’nin muasır medeniyet yürüyüşüne önderlik etmektedir. İnanıyorum ki, Ankara, cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023 hedeflerimize ulaşma noktasında da önemli bir ilham kaynağı olacak, ülkemizin gelişmesine, Cumhuriyetimizin kazanımlarının güçlenmesine, demokrasimizin ilerlemesine katkılar sunmaya devam edecektir.
Bu düşüncelerle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi saygı ve şükranla anıyor, Ankara’nın başkent ilan edilişinin yıl dönümünü kutluyor, bu anlamlı gün dolayısıyla bütün vatandaşlarımızı sevgiyle selamlıyorum.”
‘Demokrasimizin temsil yeri’
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Ankara’nın bağımsızlık mücadelesinin zor dönemlerinde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarına karargâh olduğunu ve milli mücadelenin başarıya ulaşmasında tarihi bir rol oynadığını belirtti. Ankara’nın, cumhuriyet tarihinde gösterdiği gelişmeyle dünyanın dikkat çeken şehirlerinden biri haline geldiğini vurgulayan Çiçek, “Bağımsızlık mücadelemizden önce TBMM’nin Ankara’da açılması burasını milli iradenin ve demokrasimizin temsil yeri haline getirmiş, Ankara Cumhuriyetle de başkent olmuştur” dedi.

Bir önceki yazımız olan Ergenekon ve Balyoz küresel operasyon mu? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *