Erciyes en güzel Kayseri’den görünüyor

Sadece güzelliğine bakıp, suyunu içmeyecekler!

“Bence Erciyes, en güzel Kayseri’den görünüyor. Boşuna oraya kurmamışlar şehri. Bütün gün durup seyretmek için olacak. Erciyes bir Selçuklu elinden çıkmış gibi. İşlenmiş, oyulmuş, üstüne karları yerli yerince oturtulmuş, boyanmış, nakışlanmış, oracığa koyulmuş gibi…”

Yazar Yaşar Kemal işte böyle anlatıyor Erciyes’i.3 bin 917 metrelik yüksekliğiyle Anadolu’nun gökyüzüne meydan okuyan dağlarından biri. Kayserililerin hayatındaki yeri yadsınamaz. Şehirde bir süredir planlanan master planıyla bu dağ daha da zenginleşiyor. Şehrin şu anda odak noktasında Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi Projesi var. Projenin büyüklüğünün 300 milyon Euro olduğu dikkate alındığında da önemi daha iyi anlaşılıyor. Kayseri’nin en büyük projelerinden biri.

Bu proje bittiğinde Kayserililerin yıllardır sadece güzelliğine bakıp suyunu içtiği dağ, sadece şehrin ve Orta Anadolu’nun değil Türkiye’nin en büyük turizm merkezlerinden biri olacak. Yeni sektörler Bütün bu gelişmeler sanayiyle adı anılan ve onlarca markanın çıktığı Kayseri’deki dönüşümü de anlatıyor aslında. Turizm ve hizmet sektörünün şehirdeki gelişimi mutluluk verici. Şehrin, sucuğu, pastırması ve yetenekli girişimcileri yanında turizmi de var artık. Şehirde herkesin malumu mobilya, ev tekstili, metal eşya, elektrikli ev aletleri, inşaat ve yapı malzemeleri ve gıda gibi sektörler ön plana çıkıyor. Bu sektörlerin yanına artık turizm, sağlık ve hizmeti de eklemek gerekiyor. Çünkü Kayserililer ticaretteki becerilerini bu alanlarda da sergiliyor. Eğitim, eğlence ve perakende sektöründeki gelişim de gözden kaçmıyor. Forum Kayseri Alışveriş Merkezi, Mazaka Land gibi şehre renk getiren oluşumlar var. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün adını taşıyan üniversite ise eğitimdeki hamleyi gözler önüne seriyor.

İHRACATTA ATILIM

Bu arada şehrin Türkiye ihracat rakamlarına katkısından da söz etmeden geçmek olmaz. Geçen yılı 1 milyar 700 milyon dolarlık ihracatla kapatan şehrin bu yılki hedefini Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mustafa Boydak, 2 milyar dolar olarak açıklıyor. Umarız bu devasa rakama turizm, eğlence ve hizmet sektörünün katkıları da büyür… İstanbul Sanayi Odası’nın her yıl açıkladığı İSO 500’de 13 firmayla yer alan Kuyseri’yi ayrıca tebrik etmek lazım. Artan bu sayı şehrin başarısını gösteriyor. Kayserili firmaların başarılarının hep böyle sürmesini diliyoruz…

Hanife BAŞ

Bir önceki yazımız olan İstanbullu olmaktan utandım başlıklı makalemizde ASALA, atatürk ve İstanbul hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *