Engin Altan Düzyatan’dan Neslişah Alkoçlar ve evlilik yorumu

Ağustos ayında Neslişah Alkoçlar’la nikah masasına oturacak oyuncu Engin Altan Düzyatan, “Çok heyecanlıyım” diyorek ekliyor: “ Sonuçta bambaşka bir düzene geçecek hayatımız. Doğru insanı bulduğumu düşünüyorum. Gerçekten çok mutluyum, çok iyi vakit geçiriyorum”

Bir yandan Neslişah Alkoçlar’la evlilik hazırlığı yapan, bir yandan da TRT’de yakında yayınlanacak dizisi ‘Çırağan Baskını’nın heyecanını yaşayan oyuncu Engin Altan Düzyatan, iş ve özel hayatını anlattı.

Jön tabiri sizin için de kullanılıyor. Jön kavramı için ne düşünüyorsunuz?
Yakışıklı, eli yüzü düzgün tipler başrolde oynadıklarında ismi jön oluyor. Tiyatroda karşılığına bakarsanız; başroldür jön. ‘Othello’yu oynayan insan jöndür ama Othello yakışıklı bir adam değildir. Jön denmesi hoşuma gidiyor tabii ki.

Hayalini kurduğunuz rol var mı?
Oynamadığım her rol, hayalimdeki rol denebilir. Çok fazla keyifli olabilecek rol var dünya üzerinde ama özellikle şunu oynasam diye planım yok.

Bir ara yönetmenlik yapmıştınız. Devamı gelecek mi?
Kısa bir film için yönetmenlik yapmıştım. Yönetmenlik zevkli ama oyunculuğun tadını çıkartıyorum. Yine de bu yıl bir arkadaşımla sinema filminde ortak yapımcılık yapacağım. Ayrıca filmde oynayacağım da…

Nişanlandıktan sonra sosyeteye girdiğiniz şeklinde yakıştırmalar oldu. Neler diyeceksiniz?
Hâlâ aynı hayatı yaşıyorum, hayatım değişmedi. Daha önce de aynı yerlere gidiyordum. Bebek’te görünmek için başka zümrenin adamı olmaya gerek yok. Herkes aynı zümrenin adamı. Hayatımda bundan sonra da bir şey değişmeyecek. Nerede yaşarsanız yaşayın, aslında sizin evde geçirdiğiniz vakitle alakalıdır bu. Cihangir’de yaşayınca oyunculara daha yakın oluyorsunuz ve daha başka popülasyonun adamı oluyorsunuz. Bir oyuncunun hiçbir zaman olmaması gereken şey, bir zümreye ait olmak. Oyuncu hiçbir zümreye ait değildir. Oyuncu her zümreye hitap edebilen adamdır.

Düğün için hazırlıklar başladı mı?
Ağustos diye düşünüyoruz ama kesin tarih belli değil. Hayırlısı olsun, çok mutluyum gerçekten. Heyecanlıyım tabii ki…. Sonuçta bambaşka bir düzene geçecek hayatımız. Doğru insanı bulduğumu düşünüyorum. Çok iyi vakit geçiriyorum. Bu yeni dönemin bana şans getireceğini de düşünüyorum. Zaten ev seven adamdım; evcimenim ben. Evde oturup vakit geçirmeyi severim. Kitap okuyorum, film seyrediyorum. Gitarlarım, piyanom var. Helikopterlerim var onları uçuruyorum. Beni eve bırakıp 10 gün sonra gelin “Neredeydiniz?” demem.

Baba olmayı istiyor musunuz?
Her erkek istemez mi? İnşallah.

Siz Galatasaraylısınız ama kız tarafı Fenerbahçeli. Arada tatlı atışmalar oluyor mu?
Hiç atışmamız olmuyor. İşin o taraflarında herkes aklı başında insanlar. Selim Amca (Soydan) da bana bu konuda bir şey söylemedi, ben de ona söylemedim. Benim aslında Karşıyaka
kökenim de olduğu için Selim Amca’yı “Ben zaten Karşıyakalıyım” deyip bir şekilde atlatıyorum.

İnce komediyi seviyorum

Sitcom dünyanın en zevkli işlerinden bir tanesi. Bundan yıllar önce yapmıştım öyle bir şey. Komedi zaten oynamak istediğim bir şey ama bizde komedi anlayışı biraz garip. Ben biraz daha durum komedilerinden zevk alan bir adamım. Bizde biraz daha tip komediler var. Ben daha ince komediyi seviyorum.

“Cihangir’de evim olmadı”

Oyuncunun malzemesi sokaktaki insan. Onların arasına karışmanız lazım ve onlardan besleniyorsunuz zaten. Aslında oynadığınız insanlar da onlar. O yüzden oyuncunun hiçbir zaman halktan uzaklaşmaması gerekiyor. Hayatımın hiçbir döneminde Cihangir’e takılmadım. Orada evim
olmadı. İzmirli’yim. Cihangir’e arkadaşlarım olduğu için giderim. İnsanları zümre haline getirmek iyi bir şey değil. Oyuncular Cihangir’de, Etiler’de Bebek’te; yeri geldiğinde Ümraniye’de ve Üsküdar’da da takılır. Çok fazla tanınır hale geldiğiniz zaman metroya binmek zorlaşıyor gerçekten ama maça giderken metroyu kullanıyorum. Tabii ki çok fazla fotoğraf çekildiğiniz için metro ve otobüs zor oluyor. Ben bir zümrenin elemanı ya da adamı değilim.

‘Çırağan Baskını’ tarihi bir olayı anlatıyor

TRT’de bu ay başlayacak ‘Çırağan Baskını’nda, 2. Abdülhamit’e çalışan ‘Poldi’ isimli Macar bir ajanı oynayan Engin Altan Düzyatan, diziyi şöyle anlattı:
* Dizi dört bölümlük bir iş. Başı, ortası ve sonu belli. Bütün sezon devam edecek değil. Yazın yayınlanıp, bitecek. Bu yıl, 100 taneye yakın bu formatta iş sipariş vermiş TRT. Benim hoşuma gitti.
* Çırağan Baskını aslında tarihte olan bir olay. Çoğu karakterimiz de gerçeği yansıtıyor. Abdülhamit, Yedi Sekiz Hasan Paşa var. Burada Yedi Sekiz Hasan Paşa’nın kumandan olduğu zamanlar. 2. Abdülhamit zamanında bir Çırağan baskını yapıyorlar. Baskında Abdülhamit’i devirip yerine Sultan Murat’ı getirmeyi planlıyorlar. Biraz dış mihrakların da oyunları var. O dönemde çok fazla Osmanlı ajanı var ortalıkta ve ajan olduklarını bilmediğimiz, dışarıdan baktığımızda anlamadığınız birçok dillere hakim olan ajanlar var.
* Oynadığım ‘Poldi’ karakteri, sağır ve dilsiz, aynı zamanda da sihirbaz. O yüzden bir oyuncu için oynaması çok zevkli ve şimdiye kadar oynamadığım bir karakter. Sonunda bir de sürprizi var…

Bir önceki yazımız olan Hande Yener Alt Dudak'a klip çekti başlıklı makalemizde alt dudak, hande yener ve hande yener alt dudak klip hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *