Engin Alan nasıl kurtulur?

Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin Balyoz Davası kapsamında MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan’ın 18 yıl hapsini öngören kararı onaması üzerine, Meclis, siyaset partiler ve bürokratik merkezlerde, “Süreç nasıl işleyecek” sorularının yanıtları aranmaya başladı.
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Yargıtay’ın kararının ardından Meclis Kanunlar Kararlar Başkanlığı’na “Hangi alternatifler var, çalışın” talimatı verdi. Geçmiş dönemde yargı kararı Genel Kurul’da okunarak milletvekilliği düşürülen isimlere dönük arşiv araştırması yapan Kanunlar Kararlar, Zonguldak Milletvekili Nuri Beşer hakkında Yargıtay onama kararının 21 Eylül 1962’de Genel Kurul’da okutulduğunu belirledi.
Adalet Bakanlığı’nın yayımladığı bir genelge, mahkemelerin kararlarını doğrudan ilgi kuruma gönderme yerine, öncelikle bakanlığa gönderilmesini içeriyor. Ancak BDP’li Kemal Aktaş’ın milletvekilliğinin düşürülmesini öngören karar mahkeme tarafından doğrudan TBMM Başkanlığı’na gönderilmişti. TBMM Kanunlar Kararlar Başkanlığı, Alan’la ilgili yargı kararının doğrudan mahkeme tarafından iletilebileceği gibi Adalet Bakanlığı aracılığıyla da gönderilebileceğini düşünüyor.
TBMM’deki beklenti Alan kararının 2014 başında Meclis’e gelebileceği yönünde. Alan kararının Meclis’e ulaşmasının ardından mevzuat açısından fazla yapılacak bir şey olmadığı, TBMM bürkorasisinin açık kanaati.

MHP de arayış içinde
MHP yönetimi de Alan’la ilgili sürecin nasıl işleyeceği konusunda çalışma yürütüyor. Konuyu TBMM Başkanlığı’na soran MHP, uzman hukukçularla da temasta. MHP, kulislerde dillendirilen, darbe suçunun millevekilliğine engel suçlar arasında sayılmadığı iddiası ile Yargıtay kararının Adalet Bakanlığı’nda veya TBMM Başkanlığı’nda bekletilmesi gibi alternatiflerin uygulanabilirliğini inceliyor.
“Yeni anayasa Alan için umut olabilir mi?” formülü de masada. Yargıtay kararının Meclis’e ulaşması sürecinde siyasi partilerin yeni anayasa değişikliği konusunda uzlaşması halinde Alan için bir umut kapısı aralanabileceği dile getiriliyor.
Partilerin Alan için bir anayasal düzenlemeye dönük yeniden masaya oturması halinde Yargıtay kararının Adalet Bakanlığı’nda veya Meclis Başkanlığı tarafından “siyasi bir kararla” bekletilebileceği ifade ediliyor. Ancak, Başbakan Erdoğan’ın, Alan’la ilgili Yargıtay kararını, “kesinleşmesi halinde gereği neyse yapılacaktır” şeklinde yorumlaması, “anayasa değişikliği” veya “siyasi inisiyatifle bekletme” formüllerinin hayata geçirilme olasılığını oldukça zayıflatıyor.

ÖNDER YILMAZ

Bir önceki yazımız olan Daldan dala başlıklı makalemizde Cenap Şahabettin, çetin altan ve daldan dala hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *