Engin Alan: Anamdan vekil doğmadım

Balyoz davasında verilen 18 yıllık hapis cezasının Yargıtay tarafından onanmasıyla milletvekilliğinin düşürülmesi gündeme gelen MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan, kendisini cezaevinde ziyaret eden CHP’li heyetle karara tepkisini elitti. Alan, “Milletvekilliğimi düşüreceklermiş, düşürsünler. Anamdan milletvekilliği doğmadım” dedi.
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP’li milletvekilleri Candan Yüceer, Tanju Özcan, Osman Aydın, Rıza Yalçınkaya, Selahattin Karaahmetoğlu, Refik Eryılmaz, Celal Dinçer, Sakine Öz, Ali Rıza Öztürk, Orhan Düzgün, Mehmet Haberal ve Ali İhsan Köktürk, dün Sincan Cezaevi’ne giderek Balbay ve Alan ile görüştü.

‘İçeride rehineler’
Yaklaşık 2,5 saat süren görüşmenin ardından cezaevi önünde açıklamala yapan CHP Grup Başkanvekili Altay, “Milletvekillerinin tutuklu olması, demokrasilerde kabul edilemez bir durumdur. Balbay ve Alan, gayet moralli, umutlu ve rahatlar. Yargıtay’da sonuçlanan Balyoz davası bir kez daha gösterdi ki siyasi davaların sonuçları da siyasi neticeleniyor; milletvekillerimiz içeride rehine olarak tutuluyor” diye konuştu.

‘Balyoz’un B’si yok’
Alınan bilgilere göre, Alan, ziyaret sırasında CHP heyetine şunları kaydetti: “Dünyada hiçbir siyasi davadan bugüne kadar adil ve hukuki karar çıkmamıştır. Balyoz diye bir şey de yoktur. İnandığım bütün değerlerim üzerine yemin ediyorum ki, Balyoz’un b’si yoktur. Bu dava tamamen siyasi bir davadır. Ben, bu ülke için ne bedel ödenmesi gerekiyorsa ödemeye hazırım. AKP iktidarının amacı ülkeyi yıkmaktır, bu amaçlarına ulaşmak için de ilk olarak ordunun tasfiyesini hedeflemektedirler. Ben Türk çocuğu olarak doğdum, Türk çocuğu olarak öleceğim. Generallik ya da herhangi bir rütbenin benim için hiçbir önemi yoktur. Bu rütbeler teferruattır. Milletvekilliğimi düşüreceklerini söylüyor, düşürsünler. Ben anamdan milletvekili doğmadım. Ama annemden doğduğumda vatanseverdim hâlâ vatanseverim.
Benim ve Mustafa’nın milletvekilliğini düşürürler, BDP’lileri parlamentoya taşırlar, AKP iktidarına da bu yakışır. Ben, çocuklarıma onurlu ve şerefli bir gelecek bırakmak istiyorum. Makam ve mevkii benim umurumda değil, hiçbir zaman da olmadı. Sadece Türk milletine hizmet etmek istiyorum.”
Moralinin oldukça yerinde olduğu öğrenilen Balbay’ın sıkıntısının koğuşta tek başına kalmak olduğu öğrenildi. Bulunduğu bölümde siyasi hükümlü olmaması nedeniyle Balbay’ın koğuşunda tek başına kaldığı kaydedildi.

Dakikalarca kucaklaştılar

Ergenekon davasından 5 Ağustos’ta tahliye olan Haberal, bu ziyaret vesilesiyle 2 ay 5 gün sonra yeniden cezaevine girdi. Silivri Cezaevi’nde birlikte kaldığı Balbay ve Alan’ı karşısında gören Haberal’ın duygulu anlar yaşadığı, eski cezaevi arkadaşlarının kucaklaşarak hasret giderdikleri öğrenildi. Dakikalarca kucaklaşan milletvekillerinin ve kucaklaşma anına tanık olan CHP’li diğer milletvekillerinin gözyaşlarına hâkim olamadığı belirtildi.

 

Bir önceki yazımız olan Engin Alan’ın milletvekilliği düşebilir başlıklı makalemizde Ahmet Gündel, Engin Alan ve Engin Alan Balyoz davası hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *