Engin Alan’ın milletvekilliği düşebilir

Balyoz davasında Yargıtay’ın hakkındaki 18 yıllık hapis kararını onadığı emekli korgeneral, MHP milletvekili Engin Alan’ın vekilliği, hükmün TBMM Genel Kurul’da okunmasıyla düşecek. Cezaevindeyken vekil seçilen Alan, bir kez bile Meclis’e gelemeden ve yemin edemeden vekilliğini kaybedecek.
Alan’ın vekilliğinin düşmemesi için tek yol TBMM Başkanlığı’nın daha önce BDP’li Kemal Aktaş için uyguladığı, “Kararı Genel Kurul’da okutmama” formülünün işletilmesi. Ancak Alan’ın işlediği suçun ağırlığı gözönünde bulundurularak, bu yolun izlenmeyeceği ve kararın Genel Kurul’da okutulacağı konuşuluyor.
İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, “Balyoz Planı” davasındaki 18 yıllık mahkumiyet kararı Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nce onanan MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan’ın milletvekilliği sona erecek. Anayasanın 84. maddesine göre, vekil seçilmeden önce terör ve anayasal düzene karşı bir suçtan yargılanmasına başlanan ve bu nedenle dosyası dokunulmazlık kapsamına sokulmayan vekillerin cezalarının kesinleşmesi halinde vekillikleri düşüyor. Milletvekilliğinin düşmesi için haklarındaki hükmün TBMM Genel Kurulu’nda okutulması gerekiyor.

Tek yol ‘Aktaş formülü’
Alan hakkındaki karar, kısa süre içinde, Yargıtay tarafından cezayı veren İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilecek. Mahkeme de MHP İstanbul Milletvekili olması nedeniyle Engin Alan hakkında verilen bu kararı TBMM Başkanlığı’na gönderecek. TBMM Başkanlığı da onama kararını TBMM Genel Kurulu’nda okutarak milletvekillerinin bilgisine sunacak. Hakkındaki mahkumiyet kararının Genel Kurul’da okunmasıyla da Alan’ın milletvekilliği düşecek.
Alan’ın vekilliğinin düşmemesi için tek yol, daha önce BDP’li Aktaş’a yapıldığı gibi hakkındaki kararın Genel Kurul’da okunmaması. Alan gibi cezaevindeyken vekil seçilen Aktaş hakkında terör örgütünün propagandasını yapmak suçundan verilen ceza onanmıştı. TBMM Başkanlığı, hüküm Meclis’e gönderildikten sonra Genel Kurul’da okutmayarak bekletmişti. Bir süre bu şekilde vekilliğini sürdüren Aktaş hakkındaki ceza 3. Yargı Paketi’yle propaganda suçlarına getirilen kısmi aftan yararlanmıştı.

Zayıf ihtimal
Meclis’in, Alan’ın mahkum olduğu suçun ağırlığını gözönünde bulundurarak, kararı TBMM Genel Kurulu’nda okutması bekleniyor. Ancak Başkanlık, ara formül üreterek, kararı okutmazsa, cezası bitene kadar cezaevinde kalmak zorunda olan Alan, dönem sonuna kadar vekilliğini sürdürebilecek.
Alan’ın Avukatı Yakup Akyüz, “Artık yargıya güven tamamen bitmiştir” diye konuştu. Bundan sonrası için karar düzeltme başvurusu ile Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yoluna gideceklerini söyleyen Akyüz şunları söyledi:
“Ancak siyasallaşmış yargı, dizayn edilmiş HSYK ile farklı bir karar çıkmasını beklemiyoruz. Bu konuda artık umutsuzuz. Artık Türkiye’de yargıya güven bitmiştir. Ben bir Türk vatandaşı olarak Türkiye’deki bir yargılamadan adilce bir sonuç alamadan AİHM’ye gitmeyi içime sindiremiyorum.”

 

Korgeneral Engin Alan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan geldiğinde ayağa kalkmamıştı.

Korgeneral Engin Alan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan geldiğinde ayağa kalkmamıştı.

Mahkûmiyetine ara verilebilir
Emekli Cumhuriyet Başsavcısı Reşat Petek, yaptığı açıklamada, Alan’ın vekilliğinin düşmesi konusunda, “Ceza kesinleşince, kesinleşen karar TBMM kürsüsünde okunduğu anda milletvekilliği kendiliğinden düşer. Dokunulmazlığının kaldırılmasına gerek olmadığı anlaşılıyor” dedi.
Emekli Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ahmet Gündel de Alan ile ilgili kararın Meclis’e gönderilip gönderilmemesinin önemli olduğunu vurgulayarak, “Kesinleşmiş mahkumiyet kararı Meclis Genel Kurulu’na sunulduğu andan itibaren bu tür suçu işlemiş olan bir milletvekilinin, milletvekilliğinin düşmesi söz konusu. Ya Engin Alan ile ilgili karar Meclise bildirildiği andan itibaren milletvekilliği düşecek ve hükümlü olarak cezaevinde kalmaya devam edecek ya da Meclis Başkanlığı tarafından Genel Kurul’a bildirilmeme kararı alınacak veya fiili olarak bildirilmeyecek. Bu takdirde Engin Alan’ın mahkumiyet kararına ara verilecek, Alan, parlamentoya gelerek çalışmaya devam edecek. Bu nedenle burada Adalet Bakanlığı’nın ve Meclis Başkanlığı’nın çok önemli rolü var. Bunu nasıl kullanacaklarını önümüzdeki günlerde göreceğiz” diye konuştu.
İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersan Şen ise “Prosedür tamamlandıktan sonra mahkeme kararı, infaz savcılığı tarafından Meclis Başkanlığı’na bildirildiği anda Engin Alan bakımından milletvekilliği sıfatının bittiğini söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

Bir önceki yazımız olan Hamas iflas edebilir başlıklı makalemizde Halid Meşal, Hamas ve Hamas lideri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *