Türkiye’nin elektrik gideri aylık 300 milyon dolar

Ortadoğu’daki gergin ortam Türkiye’nin enerji maliyetlerini artırıyor.

Mısır’daki gerilimin ardından, Suriye’ye dönük olası müdahale ile petrol fiyatları son ayların en yüksek seviyesini görürken, Enerji Bakanı Taner Yıldız, petrol fiyatlarının 113 doları aşmasıyla Türkiye’nin enerji maliyetlerinde 300 milyon dolarlık yük oluştuğunu söyledi.
Yıldız, Ankara’da yeni keşfedilen jeotermal kaynakların açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Ham petrolün varil fiyatı 103 dolardı, şimdi 113 doları geçti. Döviz ile alıp TL ile satıyoruz. Mısır’a uzak deyip geçmeyin. Mısır olayları nedeniyle petrol fiyatlarındaki artıştan dolayı Türkiye’nin enerji maliyetlerinde 300 milyon dolarlık yük oluştu” dedi.
Mısır’da başlayan gerilimin ardından, ABD öncülüğünde Suriye’ye karşı gerçekleştirilebilecek olası müdahaleyle ilgili endişelerle petrol fiyatları son ayların en yüksek seviyelerini gördü. Petrolün varil fiyatı halen 115.77 dolardan işlem görüyor. Yıldız, yapılan her yatırımın ithalatı azaltması açısından önemli olduğunu da belirtti.

Elektrikte tüketim rekoru
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dünkü 768 milyon kilovatlık tüketimle bu yılki en yüksek elektrik tüketimine ulaşıldığını bildirdi.
Yıldız, Abu Dabili enerji şirketi Taqa’nın yatırımını ertelediği Afşin-Elbistan projesi için başka ülkelerle temasa başladıklarını ifade etti. Yıldız, Taqa’nın, ‘Afşin Elbistan’a 2014’te bir daha bakalım’ şeklindeki tavrına karşılık olarak, “Bunu bekleyemeyiz. Biz yolumuza devam ederiz. Başka ülkelerle görüşmeler başladı. B planını hemen uygulamaya koyduk. Bizim için önemli olan yatırımcının sermaye yapısıyla birlikte gelmesi. Taqa olmazsa başka bir firma olur. Yöntem benzer olacaktır, rötuş yapmamız gereken konular varsa onları yaparız” dedi.

Bir önceki yazımız olan Facebook'tan BDP'ye kötü haber başlıklı makalemizde ahmet türk, ayla akat ve barış ve demokrasi partisi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *