En mutlu yaşlılar İsveç’te

İngiltere merkezli Uluslararası Yaşlı Yardım Örgütü tarafından yapılan bir araştırma, Türkiye’deki yaşlıların hayatlarından pek memnun olmadığını ortaya koydu. Araştırmaya göre ‘en mutlu yaşlılar’ İsveç’te yaşıyor. Yaşlıların ekonomik, kültürel ve sosyal alanda en rahat ettikleri ülkelerin belirlendiği listede Türkiye ise sadece 70’inci sırayı alabildi. 91 ülkeden oluşan listede İsveç’i Norveç, Almanya, Hollanda ve Kanada takip etti. Araştırmada, refah, barınma, sağlık hizmetleri ve ekonomik durumlar göz önüne alındı. Çalışmayı yürüten araştırmacılar dünyada 900 milyon kişinin 60 yaş üzerinde olduğunu, araştırmanın da sadece 60 yaşın üzerinde vatandaşlar üstünde yapıldığını belirtti.

Afganistan son sırada

Listenin son sırasında ise ise Afganistan yer aldı. Afganistan dışında listenin son sıralardaki diğer ülkeler Pakistan, Tanzanya ve Ürdün olarak açıklandı. Listede ilk sıralara oturan diğer ülkeler ise İsviçre, Yeni Zelanda, ABD, İzlanda, Japonya, Avusturya olarak açıklandı.
Araştırmada 2050 yılında 60 yaş üzeri kişi sayısının da üç katına çıkacağına dikkat çekildi. Bu da 60 yaş üstü kişilerin 15 yaş altındaki çocuk nüfusunu geçeceği anlamına geliyor. İngiltere’nin 13’üncü sırayı aldığı araştırmaya İngiliz ekonomist Richard Jolly de yorum yaptı. Jolly, “Almanya İngiltere’den çok daha zengin olmamasına rağmen sonuç çok başarılı. İngilizler de emekli olduklarında Almanya’ya taşınmalı” dedi.

Meme kanserinde 2050 umudu
İngiltere’de bulunan ‘Meme Kanseri Kampanyası’ adlı yardım derneği tarafından yürütülen bir araştırma sonucunda hastalığın gelecekte büyük ölçüde engellenebileceği umudu doğdu. Buna göre 2050 yılı itibariyle meme kanseri hastalarının yüzde 95’i iyileşebilir. Bunun sebebi ise geliştirilecek yeni tedavi yöntemlerine ve beslenme şekline bağlandı. Uzmanlar meme kanseri hastalarının oranının ise 2025 yılı itibariyle 5’te bir düşeceğini belirtti. Araştırmacılar ayrıca 2030 yılı itibariyle meme kanseriyle yaşayan kadın sayısının 1.2 milyondan fazla olacağını söyledi.

Olay yerinde DNA’sı bulunamadı
İtalya’nın Perugia kentinde kendisi gibi Erasmus öğrencisi olan İngiliz Meredith Kercher’i öldürmekle suçlanan ABD’li Amanda Knox’a davayla ilgili iyi bir haber geldi. İtalyan polisi Kercher’in öldürüldüğü odada Knox’a ait DNA bulunamadığını açıkladı. Odada Knox’tan ‘tek bir ize bile rastlanmadığını’ söyleyen polis, sadece Kercher’i öldürmekle suçlanan bir diğer kişi olan Afrikalı Rudy Guede’nin DNA’sının tespit edildiğini dile getirdi. Kercher’i öldürdüklerinden şüphelenilen Knox ve eski sevgilisi Rafael Sollecito suçlamaları reddediyor. İkili temyiz yoluyla beraat etmişti.

En şık yaş 33
İngiltere merkezli giyim firması Marks&Spencer tarafından yapılan bir ankete göre insanların kendilerini en şık hissettikleri yaş 33 olarak açıklandı. Aynı ankette kadınların moda tercihlerini en az beğendikleri yaş ise 24 olarak belirlendi. Ankette, katılımcıların yüzde 45’inin kıyafetlerini beğenmedikleri için facebook fotoğraflarını kaldırdığı ortaya çıktı. Öte yandan katılımcıların yüzde 38’i de dolaplarındaki kıyafetlerin sadece yarısını giydiklerini söyledi.

Bir önceki yazımız olan Çevreler muhtarlardan sorulacak başlıklı makalemizde çevre, çevre v ve muhtar hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *