En iyi tercih sıralaması nasıl olur? Tercih tavsiyeleri

Üniversite sınavına giren öğrenciler için en iyi tercih sıralamasını derledik. İşte profesörlerden ve eğitimcilerden en iyi tercih tavsiyeleri

Tercihler konusunda kafalar karma karışık. İlk 100’deki öğrenciler bile hâlâ üniversite ve bölüm konusunda kararsızlar. Böyle olunca da nereyi kazanırsa kazansınlar, mutsuz oluyorlar…
En kötü karar bile kararsızlıktan iyidir. İşte bu yüzden bir an önce karar vermek zorundasınız.
Son dakika kararlarının en kötü kararlar olduğunu da özellikle hatırlatmak isteriz.
Peki, tercih sıralaması yaparken nasıl bir yol izlenmeli? İşte size satır başları:

EN İYİ TERCİH SIRALAMASI NASIL OLUR?

  • Kendi puan türünüze ve puanınıza en yakın puanlı yerleri listeleyin.
  • Sayı eğer 30’u aşıyorsa, kazandığınızda hiç mutlu olmayacağınız yerleri silin.
  • Öğrenim göreceğiniz ili ve üniversiteleri belirleyin.
  • En çok öğrenim görmek istediğiniz mesleklere karar verin.
  • Şimdi hemen puan ve yüzdelik dilimleri kapatın ve istek sıranıza göre, en çok istediğiniz fakülteyi birinci sıraya alın. O olmadığı takdirde, en çok istediğiniz fakülteyi de ikinci sıraya alın ve aynı yöntemle aşağılara kadar inin.
  • 30 tercih hakkınız var ama hepsini kullanmak zorunda değilsiniz. Örneğin, 12’nci tercihten sonra, dudak kıvırıyor ve gelecek yıl tekrar sınava girmeyi düşünüyorsanız, son noktayı koyun.
  • Kazandığınızda gidip öğrenim görmeyeceğiniz fakülteleri kesinlikle tercih listenize almayın.
  • Puan türleri arasındaki geçişler hiç önemli değil, o noktada da, yine istek sıranız en önemlisi.
  • Sıralamaları yaparken barınma, ulaşım, burs, staj, sosyal yaşam, öğrenci kulüpleri, çift anadal, yurtdışı bağlantıları gibi ayrıntıları da dikkate almanızda yarar var.
  • Severek okumadığınız bir alanda mutlu ve başarılı olmanız mümkün değil, bunu sakın aklınızdan çıkartmayın…

REKTÖRLERDEN EN İYİ TERCİH TAVSİYELERİ

SORULAR: 

1- Adaylar tercih yaparken nelere dikkat etsinler?
2- Tercihlerde en çok yapılan hatalar neler?

Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Y. Öztoprak: Öğrenciler gönüllerindeki meslekle ilgili eğitimi hangi üniversitelerde en iyi şekilde alabileceklerini çok iyi araştırmalı ve ona göre tercih yapmalılar. Eğitim alacakları bölümün sahip olduğu akreditasyonlar, programın uluslararası boyutu, eğitim kadrosu, tercih edecekleri üniversitenin imkanları, kampüs olanakları, sosyal yaşamı, ayrıca ilgili bölümden mezun olan öğrencilerin mezuniyetten sonra iş bulma oranları, aday öğrencilerin iyi araştırmaları gereken konular arasında yer alıyor. Öte yandan Üniversitenin öğrenci değişim programlarına sahip olması, uluslararası işbirlikleri ve sektörle olan ilişkilerinin kalitesi de tercihlerde önemli rol oynaması gereken unsurlar. Mümkünse tercih edilmesi düşünülen üniversite ve bölümün önceden yerinde gidip görülmesi adayların fikirlerinin netleşmesi konusunda yarar sağlar. Öğrenciler tercih edecekleri mesleklerin kendi yetenekleriyle de doğru orantılı olmasına dikkat etmelidirler. Öğrencilere en büyük tavsiyelerimizden biri de hangi mesleği yaparken mutlu olacakları sorusuna doğru bir cevap bularak, bu cevaba göre hedeflerini koymaları ve o yönde ilerlemeleridir. Bu hedefe doğru ilerlerken de kendilerini daha rekabetçi bir iş hayatına hazırlayacak, uluslararası ortamlarda ön plana çıkabilmelerine katkıda bulunacak bir eğitim kurumu tercih etmeleri doğrusu olacaktır.

Adayların bir önceki yılın başarı puanlarına bakmaksızın tercihlerde bulunmaları en fazla yapılan hatalardan biri. Adaylar tercihlerini yaparken mutlaka bir önceki yılın başarı sıralamalarını dikkate almalıdırlar. En çok istenenden başlayarak tüm tercihlerin kullanılması uygun olacaktır. Tercihleri yaparken de uzman kişilerden destek alınması büyük yarar sağlayacaktır.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren: Adaylar her şeyden önce aldıkları puana uygun olarak ne tür bir eğitim öğretim almak istiyorlarsa onları listelemelidir. Ardından üniversitelerin web sayfalarını inceleyerek ve tercih kılavuzundaki bölümlere bakarak tercihte bulunmaları gerekiyor.

Önemli olan öğrencinin üniversite sınavına girene kadar almış olduğu bilgiyle seveceği ve kariyer çizgisini hızla ilerleteceği bir mesleği belirlemesidir. Burada öğrencinin yetenekleri, tecrübesi, bilgisi kadar kendisini yönlendirecek yakın çevresinin, hocalarının etkisi vardır. Burada herhangi bir hataya düşmemek için üniversitelerin tanıtım günlerindeki faaliyetlerini yakından görmeleri ve web sayfalarını incelemelerini öneriyorum.

 

 

Bir önceki yazımız olan Burs veren üniversiteler 2015 başlıklı makalemizde burs, burs veren devlet okulları ve burs veren devlet üniversiteleri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *