En iyi nüfus Türkiye’de

ABD’li yatırım bankası JP Morgan, yatırım için ‘favori’ ülkesini Türkiye olarak açıkladı. Bankanın, Orta ve Doğu Avrupa ile Ortadoğu bölgesine yönelik stratejileri kaleme aldığı raporda, “Gözünüzü Türkiye’deki ödülden ayırmayın” başlığı kullanıldı.

Türkiye’de mayıstan bu yana borsada yüzde 35’e yakın düşüş olduğunu hatırlatan JP Morgan, “Yatırımcılardan hep olumsuz şeyleri duyuyoruz. Ama son 4 ayda uzun vadeli pozitif göstergelerin değiştiğinden şüpheliyiz. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) varlık alımlarını azaltması ve gelişmekte olan ülke para birimleriyle ilgili endişelerin etkisiyle yakın vadede daha da aşağı yönlü hareket bekliyoruz. Ama Orta ve Doğu Avrupa ile Ortadoğu bölgesinde Türkiye favori uzun vadeli hikâyemiz olmayı sürdürüyor” ifadelerini kullandı.
Banka bu öngörüye gerekçe olarak, güçlü şirketleri, genç nüfusu, uzun vadeli ekonomik büyümeyi ve Avrupa’daki toparlanmanın etkilerini gösterdi.

Endişeleri sıraladı
David Aserkoff, Ayan Ghosh ve Uttam Digga’nın hazırladığı raporda yatırımcıların Türkiye ile ilgili dile getirdiği olumsuzluklar, Fed’in varlık alımlarını azaltma kararı, çok geniş bir cari açık, gelişmekte olan ülkelerden hisse çıkışı ve belirsiz para politikaları olarak sayıldı. Rapora göre yatırımcılar Suriye, iç politika, Türkiye Merkez Bankası ve yükselen petrol fiyatlarıyla ilgili endişe de duyuyor. JP Morgan tüm bu olumsuzlukların Türkiye piyasasını kısa vadede Fed korkuları azalana kadar baskı altında tutabileceğini belirtti.

En iyi nüfus Türkiye’de
Banka, Türkiye’nin anahtar öneme sahip uzun vadeli pozitif değerlerini sıralarken, Türkiye’nin dünyadaki en iyi demografik yapıya sahip olduğu belirtilerek, “Hiçbir ülkede Türkiye’deki kadar büyük, zengin ve hızlı büyüyen bir nüfus yok” yorumunu yaptı. Raporda, nüfus yapısında Türkiye’ye en çok Meksika’nın yaklaştığı ancak nüfus artışı ve milli gelirde biraz geride kaldığı yazıldı. Raporda olumlu açıdan Türkiye’deki kârlı şirketler, uzun dönemli büyüme ve Avrupa’daki toparlanmanın önemine vurgu yapıldı.

Potansiyel büyüme % 4.5

JP Morgan, Türkiye’nin uzun vadeli büyüme geçmişinin mükemmel olduğunu belirterek, “Kuşkucular haklı olarak geçmişin fiyatlandığını söyleyecek ama ekonomi ekibimiz Türkiye’nin uzun dönemli büyüme potansiyelini yüzde 4.5 olarak öngörüyor. Bu demografik büyümeyle bağlantılı ancak son 10 yıldaki politikalardaki tutarlılığı da yansıtıyor” dedi.

Avrupa yaradı

Türkiye’nin milli gelirinin yüzde 8’ini Avrupa Birliği’ne yaptığı ihracatın oluşturduğunu hatırlatan JP Morgan, Avrupa pazarındaki en küçük toparlanmanın cari açığı azalttığını ve büyümeye katkı sağladığını belirtti.

Bir önceki yazımız olan Öğretmenliğini otel işinde de gösteriyor... başlıklı makalemizde iksir resort town daday, İksir Sema Aydın ve konak hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *