‘En güçlü muhalefeti biz yaparız’

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Meclis’in eylül başı itibarıyla demokratikleşme paketi ve Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler nedeniyle olağanüstü toplanmasını istedi. Baluken, “Eğer AKP hükümeti yeni bir savaş macerasına girecekse tabii ki geçmiş olan tezkere üzerinden herhangi bir süreç yürütemeyecektir. Böylesi bir şey yaşanırsa BDP olarak daha önceki tezkerede olduğu gibi bu tezkerede de yine savaşa karşı en güçlü muhalefeti ortaya koymak için biz Meclis’te olacağız” dedi.
TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Baluken, hükümetten demokratikleşme paketini kamuoyuna açıklamasını istedi. Baluken, “Demokratikleşmeyle ilgili adımları atmanın gayreti içerisinde olmalıdır. Aksi takdirde bu daha önceki yıllarda heba edilen önemli bir fırsatın hükümet tarafından heba edilmek istendiği gibi bir algı oluşur” dedi.
Baluken, Suriye tezkeresiyle ilgili olarak da şöyle konuştu:
“Hükümetin dış politikasında savaş ısrarı devam ediyor. Daha önce Meclis’te çıkmış olan tezkere uluslararası bir hukuk meşruiyetinin sağlanması şartını öngörüyordu. BM kararı olmadan böylesi bir hukuksal zeminin sağlandığını ifade etmek mümkün değildir. Eğer AKP hükümeti heni bir savaş macerasına girecekse tabi ki geçmiş olan tezkere üzerinden herhangi bir süreç yürütemeyecektir. Yeni bir süreci yeni bir tezkereyi Meclis’in gündemine getirmesi gerekecektir. Böylesi bir şey yaşanırsa BDP olarak bu tezkerede de yine savaşa karşı en güçlü muhalefeti ortaya koymak için biz Meclis’te olacağız.”

Bir önceki yazımız olan İddialar kamuoyunu alarma geçirdi! başlıklı makalemizde ahmet davudoğlu, ankara ve diplomasi trafiği hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *