En çok hangi ticari araç satılıyor?

Türkiye’nin, Avrupa’nın bir numaralı ticari araç üreticisi konumuna gelmesinden büyük rol oynayan ve toplam üretimde payı yüzde 45’e yaklaşan hafif ticari araçlar, kan kaybetmeye devam ediyor. Satışları son 10 yılın ortalamasının da altına inen hafif ticaride, deyim yerindeyse “kırmızı alarm” seviyesine kadar gelindi.
Her ne kadar toplam satışlar, bu yılın ilk 9 ayında yüzde 10 artışla 530 bin adet oldu. Binek otomobil satışları yüzde 19 artarak 452 bine ulaşırken, hafif ticari araçta aynı dönemdeki düşüş yüzde 11 oldu ve toplamda 134 bine geriledi. Eylül ayında ise hafif ticari araç satışları neredeyse “dip” yaptı ve satış kaybı yüzde 26 düzeyine kadar geldi.

‘Bu sanayiciyi üzüyor’
Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Kudret Önen, otomotiv satışlarındaki manzaranın gayet pozitif olduğunu belirterek, “Ancak üretici olarak pazarın büyümesi bizi nasıl sevindiriyorsa, hafif ticari araçtaki gerileme de o denli üzüyor, endişelendiriyor. Segmentler arasında tek ‘kırmızı’ var o da hafif ticari araç” dedi.
2006’da hafif ticari aracın toplam pazardaki payının yüzde 37 iken, şu an yüzde 27’ye düştüğünü hatırlatan Önen, “Otomobil pazarında ithalatın payı 2012’de yüzde 73’lerdeyken, şimdi yüzde 80’lere dayandı. Pazar büyüyor, eski rekorlara yaklaşıyor ama sanayici olarak baktığımızda bu büyümenin bize birşey kazandırdığı yok. Fikri ve sınai mülkiyet hakları bize ait araçların adetleri azalıyor. Bunu düşünmek lazım” diye konuştu. Hafif ticari satışlarının, iç talebi daraltan ve kullanıcıları olumsuz etkileyen uygulamalar sonucu azaldığını, tüketicilerin adeta bu araçlardan caydırılmaya çalışıldığını kaydeden Önen, “Pazarı küçülmüş bir segment yeni yatırım çekemez” ifadesini kullandı. Önen şöyle devam etti:
“Kaybeden Türkiye olur. Hafif ticariler sayesinde yan sanayi bugünkü konumuna geldi. Türkiye’nin en rekabetçi üretebildiği araçlar bunlar. Binek otoda rekabetçilik için daha fazla adetler gerekiyor. Sonuçta rekabetçiliğimizi yitiririz. Avrupa’daki başarımızı sürdürmemiz yeni modellerin gelmesine bağlı. Yeni modeller sayesinde en az 10 yılımız var. Ancak orta vadede yeni modellerin Türkiye’de üretilmesi tehlikeye girebilir. Pazarı daralmış bir ürün, yeni proje çekemez.”

‘Dış açığımız büyüyor’

Otomobil ithalatındaki ciddi artış nedeniyle otomotiv sanayinde dış ticaret açığının yükseldiğini de hatırlatan OSD Başkanı Önen, “2012’de sektörün dış ticaret açığı 319 milyon dolardı. Bu yıl 2.5 kat artışla 1.1 milyar dolara çıktı. İlk 8 ayda ihracatımız yüzde 16.2 artmasına karşın, ithalat yüzde 35 artmış. Bunun ana nedeni de, otomobil ithalatındaki çok hızlı artış” dedi. Otomotivde 2008 yılında 2.9 milyar dolar dış ticaret fazlasına ulaşıldığını hatırlatan Önen, “Bu yıl binek otomobilde ithalatın pazar payı yüzde 78’e ulaştı. Tarihin en yüksek düzeyi bu” diye konuştu.
OSD verilerine göre yılın ilk 9 ayında toplam otomotiv ihracatı yüzde 15, otomobil ihracatı yüzde 18 arttı. Toplam ihracat 618 bin adet, otomobil ihracatıysa 354 bin adet oldu. Üretimde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre toplam üretim yüzde 6, otomobil üretimi de yüzde 9 oranında artış yaşadı. Bu dönemde toplam üretim 840 bin adet, otomobil üretimi de 465 bin adet düzeyinde oldu.
Önen, bu yıl toplam üretimin geçen yıla oranla yüzde 5 büyüme kaydetmesini beklediklerini söylerken, ihracatın da bu yıl 2012’deki 801 bin adedi aşacağını ifade etti. Türkiye’de geçen yıl üretim 1 milyon 73 bin adetti.

67 yıl sonra üretim bantlarına veda edecek

İngiltere’nin orijinal arazi aracı olan ve “efsane” olarak nitelenen Land Rover Defender, 2015 yılında, yani üretilmeye başlamasının 67. yılında bantlara veda edecek.
Her ne kadar yıllar içinde bir miktar tasarımı değişse, yeni teknoloji motorlar ve donanımlarla zenginleştirilse de, 1948’deki ilk nesil atasına halen çok benzeyen Defender, yeni emisyon kuralları ve emniyet gereksinimlerine uydurulamayacağı gerekçesiyle artık tamamen ölecek. Bununla birlikte aracın askeri versiyonlarının bir süre daha devam edeceği belirtiliyor.

Yenisi hazırlanıyor
Üretimden kaldırılması yaklaşık iki yıl öne çekilen Defender, yerini tamamen yeni bir tasarıma ve araca bırakacak. Tabii bu araç da, büyük olasılıkla “Defender” adını taşıyacak. “Defender 2” olarak anılacak yeni aracın, konsept olarak gösterilen DC100’den farklı olacağını belirten firma yetkilileri, “En azından onun gibi fazlasıyla uçuk bir tasarıma sahip olmayacağını söyleyebiliriz” diyorlar.
Arazi aracı efsanesi olarak kabul edilen Defender, İngiltere Kraliçesi’nin garajına kadar girmiş, her kesimden hayran kitlesine sahip bir araçtı. Defender’ın askeri amaçlı versiyonları, Türkiye’de de Otokar tarafından üretiliyor.

 

Rapid Spaceback’le ‘genç’leşecek

Çek üretici Skoda, model yelpazesini, Avrupa’da yüksek satış rakamlarına ulaşan orta sınıfta, Rapid Spaceback ile genişletiyor. Fabia ile Octavia arasında konumlanacak ve Skoda’nın ilk orta sınıf hatchback otomobili olan Rapid Spaceback, Türkiye’ye 2014’ün mart ayında ithal edilmeye başlanacak.
Skoda Türkiye Genel Müdürü Tolga Senyücel, Rapid Spaceback’le markayı genç kitlelere daha fazla yaymayı amaçladıklarını belirtirken, aracın donanımları ve özellikleriyle iddialı olacağının altını çizdi. Aracın, Türkiye’de 2014’ün mart ayında satışa sunulacağını hatırlatan Senyücel, “Türkiye her ne kadar sedan ülkesi olsa da, hatchbackler yükselişte. Gelecek yıl 1500 adetlik Rapid Spaceback satışı planlıyoruz. Rapid ailesi, böylelikle satışlarımızda yüzde 25 civarında paya sahip olacak” diye konuştu. Senyücel, ilk 9 aylık satış rakamlarına da değinerek, “8 bin 797 adetle geçen yılın yüzde 29 üzerinde bir satış performansı sergiledik. Rapid, Octavia ve Superb’in bunda etkisi büyük. Bu modellerden yüksek adetlerde sipariş vermemize karşın, yine de yoğun talebe cevap veremedik. Bu da bize yaklaşık 3 bin ilave satışa mal oldu” dedi.

Sınıfının en yenisi
Ön bölümü sedan Rapid ile aynı olan, ancak yan ve arka görünümüyle sportif ve dinamik bir duruş sergileyen Rapid Spaceback, orta sınıf hatchback modellerin en yenisi. Rapid Sedan’dan 18 cm kısa olmasına karşın arka koltuklardaki diz mesafesi, 64 mm ile sınıfının genişi.
Kişiselleştirme, bu otomobilin en önemli unsurlarından. İsteğe bağlı satın alınabilen yaklaşık 2 m2 genişlikteki panoramik cam tavan, yolculara ön camdan arka cama kadar kesintisiz bir manzara sunuyor. Panoramik tavan, uzatılmış arka camla birlikte alındığında ise cam alan daha da artıyor. Koyulaştırılmış ve uzatılmış arka cam, standart Rapid Spaceback’ten 10 cm daha aşağıda son buluyor.

5 motor seçeneğİ…

Yeni Rapid Spaceback Türkiye’de üç benzinli ve iki dizel motor seçeneğiyle sunulacak. Bu motorlar, 75 ile 122 HP arasında güçlere sahip. Aracın giriş seviyesinde 5 ileri manuel şanzımanla donatılan 1.2 lt (75 HP) üç silindirli benzinli motor var. 1.2 lt TSI motor ise, 105 HP gücünde. Rapid Spaceback’in en güçlü benzinli motor seçeneğiyse 1.4 lt TSI 122 HP. Bu motor, 7 ileri DSG çift kavramalı otomatik vitesle satılacak.
Araçta iki dizel seçeneği de olacak. 1.6 lt TDI 90 HP’lik versiyon, 5 ileri manuel ya da 7 ileri DSG otomatik şanzımanla donatılabiliyor. 1.6 lt TDI 105 HP’lik motorsa 5 ileri manuel şanzımana sahip.

BMW 4 Serisi Coupe piyasada

Alman üreticinin 3 Serisi Coupe’nin yerine geliştirdiği yeni BMW 4 Serisi, Türkiye’de satışa sunuldu. 420d Coupe (184 HP) 64 bin 500 euro’dan, yeni 428i xDrive Coupe (245 HP) ise 70 bin 900 euro’dan başlayan fiyatlarla satılıyor.
Nesiller boyunca sınıfının en çok satan coupe otomobili olan BMW 3 Serisi Coupe, yerini 4 Serisi’ne bıraktı. Bir önceki modele göre daha fazla güç ve sportif tasarıma sahip 4 Serisi Coupe, daha uzun, alçak ve daha geniş dış boyutlarıyla dikkat çekiyor. İç mekanda da bu genişlik vurgulanırken, kokpit ve göstergeler, daha sürücü odaklı olarak tasarlanmış. Araçta sunulan Sürüş Deneyimi Kontrol Düğmesi, “ECO PRO” moduyla sürücülerin yakıt tasarruflu bir kullanım deneyimi yaşamalarını sağlıyor.

Megane HB için özel seçenek

Bursa’da üretilen Megane HB, farklı bir donanım versiyonuyla da satışa sunuldu. Megane HB “Play Edition”, mevcut Joy, Touch ve Icon donanım seçeneklerine ek olarak geliştirildi.
1.5 lt dCi (90 HP) manuel, 1.5 dCi lt 110 HP EDC (otomatik), 1.6 lt (110 HP) manuel ve 1.6 (115 HP) CVT X-tronic benzinli motorlarla alınabilen Play Edition, 49 bin 750 TL’den başlayan fiyatlara sahip.
Beyaz, yıldız siyah ve platin gri renk seçenekleri bulunan bu versiyonda, özel 17 inç siyah alüminyum alaşım jantlar, özel iç döşeme unsurları dikkat çekiyor. Elektronik Denge Programı (ESP), Patinaj Önleme Sistemi (ASR), Acil Fren Destek Sistemi (AFU), Yokuşta Kalkış Destek Sistemi (Hill Holder) güvenlik donanımları arasında.

Yeni Outlander sessizce satışta

Japon üretici Mitsubishi’nin crossover aracı Outlander, yenilenen versiyonuyla sessiz sedasız Türkiye’de satışa sunuldu. Outlander’ın tavsiye edilen perakende satış fiyatı 111 bin 950 TL. Eskisinden daha farklı görünen ön bölümünün yanı sıra arka stop tasarımı da değişen yeni Outlander, CVT otomatik şanzımana sahip 150 HP’lik benzinli motorla satılıyor. Fabrika verilerine göre ortalama 100 km’de 6.7 lt tükettiği belirtilen yeni Outlander, “Auto Stop&Go” teknolojisiyle donatılmış.
Elektronik 4 tekerlekten çekiş sistemine de sahip Outlander’da “eco”, “auto” ve “lock” olmak üzere üç sürüş modu var. Ekonomik sürüş destek sistemi sayesinde de maksimum ekonomi sağlıyor. Yeni Outlander 7 kişilik ve “Instyle” donanım paketiyle satılıyor. Outlander’da geri görüş kamerası, dokunmatik ekran, sunroof, çift bölgeli dijital klima gibi donanımları da mevcut.

İtalya’dan mini motosikletler…

İtalya’nın ünlü markası Polini Mini motosikletleri ve performans ekipmanları, Türkiye’de ilk defa Volkan Işık Karting Arena’da ziyaretçilerin beğenisine sunulmaya başlandı. Volkan Işık grup şirketlerinden “LİMİT Eğitim”in Türkiye distribütörü olduğu ve tüm motosiklet markaları için performans ekipmanlarının satışa sunulacağı Polini’nin mini motosikletleri, istenirse kiralanıp pistte kullanılabiliyor. Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü içerisindeki Volkan Işık Karting Arena’da görülebilecek ve istenirse eğitim alınabilecek bu minik Polini’ler, 70 ve 40 cc’lik iki farklı tipte getirildi.

Bir önceki yazımız olan Ergenekon ve Balyoz küresel operasyon mu? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *