Ellen Burstyn Altın Portakal Film Festivali’ndeydi

Sonuncusu Darren Aronofsky’nin yönettiği “Bir Rüya için Ağıt”la (Requiem for a Dream) olmak üzere altı kez Oscar adayı olan ve Martin Scorsese’nin yönettiği 1974 yapımı ‘Alice Doesn’t Live Here Anymore’la Oscar kazanan ABD’li aktris Ellen Burstyn, 51. Antalya Film Festivali’nin konukları arasındaydı. Açılış töreninde Onur Ödülü alan ve festivalde gösterilen, rol aldığı Rachid Bouchareb’in yönettiği “Düşmanın Yolu”nu (Two Men In Town) sunan Hollywood’un yaşayan efsanelerinden Burstyn, dün bir ustalık sınıfıyla festival takipçilerinin karşısındaydı.
Broadway’de başrol
Burstyn, konuşmasına ABD’li  Mary Oliver’a ait ve “İyi olman gerekmez” dizesiyle başlayan “Wild Geese” adlı bir şiir okudu. Bu şiirdeki iyi olmak konusu üzerinde duran Burstyn, “Şair, kültürel olarak size öğretilen  ‘iyi olmanız’ gerekmediğini söylüyor. Nereye ait olduğunuzu bulmanız gerekiyor” dedi ve oyunculuğa ait olduğunu anlama hikâyesini paylaştı:
“Dünyaya geldiğimde bana verilen yetenek oyunculuktu. Yeteneğimiz dünyanın talep ettiğini ona geri verme yoludur. Kendi iyi olma yolumuzu buluruz. Doğduğum Michigan’dan ayrıldığımda, ne param vardı, ne de tanıdıklarım. Çok macera yaşadım. Zamanla anladım ki oyuncu olmak istiyordum. İlk seçmem Broadway’de bir başrol içindi. Başrolü aldım. Doğru yolda olduğumu biliyordum.”
Aralarında “Şeytan”(The Exorcist, 1973), “Same Time, Next Year, 1978) ve Yeni Hollywood’un efsane filmi “The Last Picture Show”un da bulunduğu çok önemli filmlerde rol alan Burstyn, kendisi için en özel filmin 1980 tarihli “Resurrection” olduğunu söyledi:
“Oscar adayı da olduğum bu film, pek iyi iş yapmadı ama o dönem ilgilendiğim ölüm temalarını işlemesi nedeniyle  benim için özeldir.”
‘Şişik egoya dikkat’
Oyunculuk tecrübelerini dinleyicilerle paylaşan Burstyn, “Actor’s Studio’da ders veriyorum. Hiç oyunculuk yapmadan da ünlü ve zengin bir yıldız olabilirsiniz” diye konuştu. Oyunculuğu “alçakgönüllülüğün ve kendine güvenin dengesi” olarak tanımlayan Burstyn, “Çok alçakgönüllü olursanız işinizi yapamazsınız, çok güvenli olursanız da şişik bir egonuz olur” diye konuştu.
Dinleyiciler arasındaki oyuncu Janset’in Türkiye’de telif haklarıyla ilgili sorunlardan bahsedip, tavsiye istemesi üzerine Bursytn, “ABD’de Oyuncular Sendikası’nın işlemesinin nedeni herkesin üye olması” dedi. Antalya’dan sonra Konya’ya geçecek Burstyn, bu ziyaretinin nedenini “Mevlana’nın hayranıyım, ilk öğretmenim İngiltere’den bir sufiydi”  açıkladı.

NİL KURAL

Bir önceki yazımız olan Bergüzar Korel'in yeni stili başlıklı makalemizde Bergüzar Korel ve Bergüzar Korel'in yeni stili hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *