Elementary nasıl bir dizi?

Elementary nasıl bir dizidir? Elementary dizisinin konusu ve Elementary dizisi hakkında detaylı bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

İnanılmaz zeki ve uyumsuz bir İngiliz, geçmişinden ve ailesinden kaçıp New York’a sığınır. Uyuşturucu bağımlılığından yeni kurtulmuş, yalnız yaşamaya alışmış biriyken, babası tarafından tutulmuş bağımlılık danışmanıyla aynı evi paylaşmak zorunda kalır.

Para kazandığı bir işi yoktur ama polis departmanına danışmanlık yapmakta, cinayetleri çözmelerinde inanılmaz gözlem yeteneğiyle yardım etmektedir. Danışmanı Joan, cerrahlıktan ayrılma eski bir doktordur. Zorunluluktan bir araya gelen ikili, zamanla birbirini anlamaya ve sevmeye başlar. Biri kadın biri erkek olmalarına rağmen aralarında dostluktan başka bir ilişki gelişmez.

Bölümler ilerledikçe adamın eskiden keman çaldığını, bir kadını sevdiğini ve kaybettiğini, kadının ise kendi hatası yüzünden bir hastasının öldüğünü ve bu yüzden işinden ayrıldığını öğreniriz. Danışmanlık işi bir süre sonra bitse de onlar ayrılmamaya, birlikte olayları çözmeye, katilleri yakalamaya devam eder.
Evet, bu hikâyeyi bir yerlerden hatırlamayan yoktur sanırım. Adam tahmin edildiği üzere Sherlock Holmes, kadın ise Doktor Joan Watson. Dizi 2012 yılında ilk sezonuyla görücüye çıktı. Şimdilerde üçüncü sezonu bekleniyor. Bu yeniden uyarlamada Holmes, New York’ta yaşayan, polislerle çalışan, teknolojiden tamamıyla yararlanan, uyuşturucu kullanmayan bir karakter olarak karşımızda. Doktor Watson’a gelince o hep alıştığımızın aksine kadın. Lucy Liu tarafından canlandırılan kahraman aynı zamanda Amerikalı. Sherlock Holmes’u canlandıran Jonny Lee Miller başarılı performansı ile göz dolduruyor. Tabiki İngiliz. Fakat seyredenler de fark edecek ki, Dr. Watson’dan sonra Holmes’u Amerikanlaştırmaktan yapımcıların özellikle kaçınmış olduğu aşikâr.

Sherlock Holmes artık Hamlet gibi ne kadar çok canlandırılsa da tekrar tekrar izleniyor. Zekice kotarılmış hikayeler izlemek istiyorsanız, “Elementary” ile kesinlikle doğru adrestesiniz…

DiP NOT

Lucy Liu, “Kill Bill” ve “Charlie’nin Melekleri” ile hatırlanıyor.
– Dizide boy gösteren Holmes’un sevgilisi olarak bilinen Irene Adler ilginç gelebilir. Ben sevmedim bakalım siz sevecek misiniz?
– Irene Adler’i “Tudors” ve “Game Of Thrones” dizisi ile tanınan Natalie Dormer canlandırmış.
– Polis şefi Thomas Gregson’ı ise ünlü aktör Aidan Quinn canlandırmış. Aktör yaşlanmış ama mihrap yerinde.

ELÇİN BARLAS

Bir önceki yazımız olan Comvex İstanbul fuarı açıldı başlıklı makalemizde Comvex İstanbul fuarı, hafif ticari araç ve Ticari araş fuarı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

2 Responses

  1. October 13, 2014

    […] Elementary nasıl bir dizi? […]

  2. October 13, 2014

    […] Elementary nasıl bir dizi? […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *