Elektrik faturalarına zam gelecek mi?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, fahiş elektrik faturalarına yüzde 30 ödeme limiti uygulanacağını açıkladı.

Yıldız, “Normalde 100 lira elektrik faturası ödeyen bir abone, 200 liralık faturayla karşılaşması halinde faturaya itiraz ederse en fazla 130 lira ödeyecek” dedi. Yıldız, Afyonkarahisar’da şöyle konuştu:
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) bununla alakalı düzenlemelerini yaptı. Eğer geçen ay gelen 100 liralık bir fatura, bir sonraki ayda 150-200 lira civarında gelmişse onun yüzde 30’undan daha fazlasını ödememe hakkı müşteriye, vatandaşa sunulmuş oluyor. Yani 130 liraya kadar, ihtimal ki klimalardan dolayı veya mevsim değişikliğinden dolayı herhangi bir güç artışı, tüketim artışı sözkonusuysa vatandaşımız 130 liraya kadar olanını ödeyecek, diğer kısımlarını itirazları sonuçlanıncaya kadar ödemeyecek.”
Bakan Yıldız, önceki uygulamayı da şöyle hatırlattı:
“Önceki uygulama şöyleydi: 200 lira gelen bir fatura varsa faturanın tamamı alınıyor, eğer ödenmiyorsa gecikme işlemi uygulanıyordu. Şimdi vatandaşımız geçmiş ayın faturasının en fazla yüzde 30’una kadar olan tutarı ödeyecek. İtirazı sonuçlanıncaya kadar diğer kısımlarını ödememe hakkı doğdu. Diyelim ki itiraz etti, dağıtım şirketi karara bağladı. Haklı gerekçelerden dolayı itirazı vatandaşımızın lehine sonuçlanmışsa ödeyeceği rakam belirlenen tutarla sınırlı kalacak.”
EPDK’nın tüketici hakları çerçevesinde yapılan bu konudaki başvuruları haklı bulduğunu ve tüketici lehine düzenleme yaptığını belirten Yıldız, uygulamanın bu çerçevede hazırlanan mevzuatın yürürlüğe girmesiyle başlayacağını bildirdi.

3 ay zam yok sinyali
Elektrik fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yıldız, “Hazine Müsteşarlığı ve Maliye Bakanlığı ile ortak yaptığımız çalışmalar sonunda elektrik fiyatlarında artan maliyetlere rağmen vatandaşın, sanayicinin lehine herhangi bir fiyat değişikliğine gitmeksizin gelecek 3 ayın geçirilebileceğine ilişkin kanaat oluştu” dedi.

 

Bir önceki yazımız olan Türkiye radara yakalanmayan füzeleri 'yakalayacak' başlıklı makalemizde FD-2000 füze, HQ-9 füze savunma sistemi ve radara yakalanmayan füze hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *