El Kaide’nin Azaz’ı ele geçirmesine CHP’den tepki!

Kilis sınırına yakın Azaz kasabasının, El Kaide bağlantılı Irak ve Şam İslam Devleti örgütü tarafından ele geçirilmesine muhalefetten sert tepki geldi.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile bir süredir çatışan El Kaide bağlantılı Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Kilis sınırına 4 kilometre uzaklıktaki Halep’e bağlı Azaz kasabasını ele geçirmesi tartışmalara neden oldu. Türkiye, önceki gün başlayan ve Kilis’te tedirginliğe nede olan yoğun çatışmalar üzerine Öncüpınar Sınır Kapısı’nı kapatmak durumunda kaldı. Muhalefet, sınırda yaşanan son gelişmeler nedeniyle hükümetin Suriye politikasına sert eleştiriler getirdi.
TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi, CHP Adana Milletvekili Faruk Loğoğlu, Türkiye’nin izlediği Suriye politikası sonucunda El Kaide ve benzeri terör örgütleri ile “iç içe yaşadığını” savunarak, şöyle konuştu:
“Türkiye’nin izlediği Suriye politikası nedeniyle, El Kaide dâhil onun gibi çeşitli terör örgütleri ile komşu değil, iç içe yaşar olduk. Bu terör örgütlerinin Türkiye içinde uzantıları var. Kafalarına estiğine göre, bir Türkiye’de bir Suriye’deler. Buharlaşmış bir sınırımız var. Hükümetin Suriye politikası, Türkiye’nin başına çok sıkıntılar açtı. Ancak en önemli sıkıntılardan biri, El Kaide ve benzeri terör örgütlerinin içimizden beslenir bir noktaya gelmiş olması.”
TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi, CHP İstanbul Milletvekili Korutürk, Suriye politikasının Türkiye’nin güvenliğini tehlikeye attığını, bir an önce kara sınırının güvenliği konusunda önlemler alınması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

‘Peşaver’e dönecek’
“Türkiye sınırı çok karışık duruma geldi. Hükümet sınırı kontrol etmekte zorlanıyor. Suriye muhalefeti içinde aşırı uçta olanlarda sınır bölgesinde toplandı. Bu durum, güvenliği zora sokan bir durum. Sınır kontrolsüz olunca, giren çıkan belli olmuyor. Gereken dikkat gösterilmezse, sınır illeri Peşaver’e dönecek. Esad gidince, yerine kim gelecek diye düşünülüyor. Bunlar çıkıyor karşınıza. Helikopteri düşürmeyi bilen hükümetin, kara sınırına dikkat etmesi lazım. Kara sınırı daha vahim. Suriye politikası Türkiye’yi çıkmaza soktu. Güvenlik açısından ciddi riskler var. Gerek sınır gerekse sınırda yaşayan vatandaşların can güvenliği tehlikeye atılıyor.”

 

Bir önceki yazımız olan Ak Parti'nin İstanbul Adayı Kadir Topbaş gibi! başlıklı makalemizde 2014 yerel seçimler, Ak Parti ve AK Parti İstanbul adayı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *