El Kaide tekrar Türkiye sınırında

El Kaide bağlantılı militanlar bir ay sonra tekrar Kilis’in karşısındaki sınır kapısını ele geçirmek için saldırı başlattı. Suriye’deki en güçlü altı İslamcı muhalif grup cihatçılara çekilme çağrısı yaptı.

Kilis’in karşısında bulunan Suriye’nin Halep’e bağlı Azez ilçesinde, El Kaide bağlantılı Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü ile Özgür Suriye Ordusu’na bağlı Kuzey Fırtınası grubu arasında çatışmalar çarşamba günü tekrar başladı. İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre IŞİD, Azez ve yakınlarındaki iki köyü ele geçirdi. Gözlemevi’nin direktörü Rami Abdul Rahman, ‘yüzlerce IŞİD üyesinin Bab el-Salame Sınır Kapısı’na doğru ilerlediğini’ belirtti.

‘İslam mahkemesi’
Yaklaşık bir ay önce IŞİD militanlarının Bab el-Salame sınır kapısını ele geçirme girişimi üzerine iki grup arasında çıkan çatışmalar, Tevhid Tugayı’nın araya girmesi ile sona erdirilmişti. Ateşkes anlaşmasına göre, hem Kuzey Fırtınası hem de IŞİD çatışma öncesi konumlarına geri çekilmişti. Dün iki grubun tekrar çatımaya başlaması üzerine altı güçlü Suriyeli muhalif grup, IŞİD’ye Azez’den çekilme çağrısı yaptı. Çağrıda sorunun 48 saat içinde çözülmesi istendi.
Ahrar El Şam Hareketi, Tevhid Tugayı, Sukur El Şam Tugayı ve Faruk Kıtası gibi güçlü İslamcı muhalif grupların imzasının olduğu açıklamada “IŞİD’deki kardeşlerimizden askerlerini ve gereçlerini genel karargahlarına derhal geri çekmelerini talep ediyoruz” ifadesi kullanıldı. IŞİD ve Kuzey Fırtınası arasında hemen bir ateşkesin ilan edilmesi ve “anlaşmazlıklarını 48 saat içinde Halep’te kurulacak bir İslami mahkemede çözmeleri” gerektiği vurgulandı. Bu açıklama cihatçı IŞİD’e karşı yayınlanan en güçlü bildiri.

Türkiye sınırı kapatmıştı
İki grup arasındaki çatışmalar, Suriye muhalefetinin parçalı yapısına dair tartışmaların yaşandığı günlerde geldi. Bu bildiriyi yayınların dahil olduğu 13 güçlü muhalif grup, Suriye Ulusal Koalisyonu’nu tanımadıklarını aktaran bir açıklama yapmıştı. 18 Eylül’de IŞİD, Azez ilçesinin kontrolünü eline almış, yaşanan çatışmalarda 15 kişi ölmüş ve onlarca kişi karşılıklı olarak esir alınmıştı. Azez’de yaşanan çatışmalar sonucunda Türkiye, Kilis’teki Öncüpınar Sınır Kapısı’nı, Özgür Suriye Ordusu da Öncüpınar’ın karşısındaki Esselame Sınır Kapısı’nı kapatmıştı. Azez bölgesindeki çatışma sesleri Kilis’ten de duyuluyor.

 

Bir önceki yazımız olan İşte minik Efe'nin bilirkişi raporu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *