El Kaide eskisinden de güçlü

El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in 2011’de öldürülmesinin ardından örgütün merkezi lider kadrosuna düzenlenen hava saldırılarında çok sayıda kayıp vermesi, örgütün ağır yara aldığını düşündürmüştü. Dönemin ABD savunma bakanı Leon Panetta, Ladin’in öldürülmesinin ardından örgütün “stratejik olarak yenilmek üzere” olduğunu söylemişti. Ancak örgütün lider kadrosundaki yenilenme ve yapısal örgütlenmesinde değişikliğe gitmesi, Kenya’daki alışveriş merkezi saldırısı ve Suriye’deki etkisi, El Kaide kabusunun hortladığını gösteriyor.

Bayilik uygulaması
İngiltere merkezli yayıncılık kuruluşu BBC’nin özel haberinde El Kaide’nin üyelik kriterlerini gevşeterek daha geniş kitlelere ulaştığı aktarılıyor. Ladin’in geçtiğimiz günlerde Kenya’daki alışveriş merkezine düzenlenen saldırıyı üstlenen El Şebab örgütünün El Kaide’ye katılmasına olumlu bakmadığı belirtiliyor. Ladin tarafından “suçları belli olmayan kişilere gereksiz ağır cezalar uyguladıkları” gerekçesiyle eleştirilen El Şebab, El Kaide’nin yeni lideri Eymen El Zevahiri tarafından “daha geniş kesimlere ulaşmak” için kabul edildi. BBC’ye göre bu El Kaide’deki daha kapsayıcı ve hırslı yeni liderlik anlayışını gösteriyor.
Washington Enstitüsü Yakın Doğu Politikaları’nda araştırmacı Daniel Green, bunu “bir tür bayilik uygulamasına” benzetiyor. Haberde aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki şubeleriyle El Kaide’nin her zamankinden daha büyük olduğu vurgulandı. Suriye ile Türkiye sınırında El Kaide bağlantılı Irak Şam İslam Devleti kontrolünü güçlendirirken, İslami Mağrip, Arap Yarımadası ve Somali’de örgütün kolları güç kazanıyor. Endonezya’da olduğu gibi, çeşitli militan gruplar, ideolojik açıdan çekici olduğu ve getirdiği prestij yüzünden El Kaide üyesi olmak istiyor. Dünyada yaklaşık 100 binden fazla örgütün El Kaide’ye bağlılık yemini ettiği belirtiliyor. Economist dergisi ise Arap Yarımadası’ndaki Yemen merkezli El Kaide lideri Nasır El Vuhayşi ve Zevahiri’nin El Kaide’de liderlik anlamında fark yarattıklarını vurguladı. Vuhayşi ve Zevahiri, örgüt üyeleri üzerinde önemli bir nüfuza sahip. Economist’e göre Kenya’daki alışveriş baskınının gösterdiği gibi El Kaide artık Batı devletlerindeki hedefleri vurmak yerine, nüfuz bölgelerindeki Batılı hedeflere saldırı düzenlemeyi tercih ediyor. Bu strateji ise 2008’deki Mumbai’de düzenlenen otel saldırısına dek uzanıyor.

 

Bir önceki yazımız olan İşte minik Efe'nin bilirkişi raporu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *