El Şebab mağazaları soymuş

El Kaide’nin Somali’deki kolu El Şebab militanlarının Kenya’nın başkenti Nairobi’nin en lüks alışveriş merkezlerinden biri olan Westgate Merkezi’ne düzenlediği saldırıdan şoke edici detaylar ortaya çıktı. Kenya’da yayın yapan Star gazetesinin ele geçirdiği güvenlik kamerası görüntülerine göre, Kenyalı askerler dört gün süren rehine krizi sırasında militanları ele geçirmek için operasyon düzenlenirken mağazaları yağmaladı, süpermarketin kasalarını boşalttı.

ATM’ler de soyulmuş
Westgate Merkezi’ne saldırı düzenleneceğine dair elinde istihbarat bilgisi olmasına rağmen gerekli önlemleri almadığı gerekçesiyle eleştirilen hükümet, can pazarının yaşandığı sırada güvenlik güçlerinin sergilediği bu sorumsuz davranışlarından ötürü tekrar eleştirilerin merkezine oturdu. 67 kişinin hayatını kaybettiği saldırı sırasında bir askerin diğerinin tuttuğu çantaya süpermarketin kasasındaki paraları doldurduğu, ardından başka bir kasaya geçtikleri görülüyor. Üç askerin alışveriş merkezini para dolu çantalarla terk ettiğinin de kayıtlarda yer aldığı belirtildi.
Askerlerin dükkanlardaki rafları boşalttığı, militanların rahatça alışveriş merkezi içinde gezindiği ve dışarı çıktığı da kayıtlarda yer alıyor. Güvenlik güçlerinin alışveriş merkezine adım atar atmaz saat ve giysi dükkanlarına girdiği, ATM’lerdeki parayı boşalttığı öne sürüldü. Görüntülerde yağmaya uğramayan tek dükkanın yerel bir ayakkabı mağazası olması ise sosyal medyada dalga konusu oldu.
Alışveriş merkezinin ele geçirilmesinin ardından gözlük sattığı dükkanına giden Tarık Harunani, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada çok sayıda gözlüğün ve çerçevenin kayıp olduğunu, mücevher dükkanlarının boşaltıldığını aktarmıştı. Pareş Şah adlı gönüllü ise operasyonun ilk gününde bir askeri ölen bir kişinin cebinden sigara çalarken gördüğünü belirtmişti. Kenya İçişleri Bakanı Joseph Ole Lenku, düzenlenen basın toplantısında yağma iddialarının ciddiyetle ele alındığını açıkladı. Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta’nın sözcüsü Manoah Esipisu da soruşturmanın yürütüleceğini vurguladı.

 

Bir önceki yazımız olan Devlet, habersizce babasının mezarını taşıdı başlıklı makalemizde devlet, İstanbul ve mezar taşımak hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *