Ekonomik gelişmeler çocuğun gelişimini etkiliyor

Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre ekonomik canlanma yaşanan dönemlerde doğan bebekler, kriz dönemlerinde doğanlara göre daha zeki oluyor…
Demografik değişim araştırmaları yapılan Rostocker Zentrum’un başkanı Gabriele Doblhammer, bireylerin ilk dönemlerinde bulundukları hayat koşullarının, ileriki hayatlarındaki bilişsel oluşumlarını etkilediğini söyledi.

Zihinsel kabiliyetleri daha iyiymiş

Buna göre, ekonomik canlanma dönemlerinde dünyaya gelenlerin, yetişkinliklerinde zihinsel kabiliyetlerinin daha iyi olduğu ortaya kondu.
Doblhammer bunun sebebini ise, kriz dönemlerinde yiyeceklerin daha sağlıksız olmasına ve hastalıkların daha fazla yayılmasına bağlıyor.
Ayrıca stresli dönem geçiren ailelerin ebeveyn-çocuk ilişkilerinin daha zayıf olduğu da belirtiliyor.

10 Avrupalı incelendi

Doblhammer’in, Mannheim Üniversitesi araştırmacılarıyla gerçekleştirdiği çalışmada, 20. yüzyılın ortalarında doğan 10 Avrupalı incelendi. İncelemenin sonunda, ekonomik canlanma döneminde doğanların dilsel anlatım becerilerinin, hafıza kabiliyetlerinin ve genel bilişsel başarılarının ekonomik kriz döneminde doğanlara göre daha iyi olduğu sonucuna ulaşıldı.

Bir önceki yazımız olan Bugüne kadar kaç toplam kaç tweet atıldı? başlıklı makalemizde ABD Sermaye Piyasası Kurulu, Bugüne kadar kaç tweet atıldı ve Halka arz hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *