Ek Yerleştirmede Tercih Kurbanı Olmayın

Ek yerleştirmede tercih dönemi 30 Eylül Pazartesi sona eriyor. Tercihlerle ilgili sorumluluk adaya ait. O nedenle tercihlerinizi son kez gözden geçirip kazanıp da gitmeyeceğiniz programları yazmayın ve özel koşulları mutlaka okuyun!

Üniversiteli olmak isteyen adaylar, ek yerleştirme döneminde şanslarını tekrar deniyor. Tercihler için son gün 30 Eylül Pazartesi. Adaylar tercihlerini Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) www.osym.gov.tr  internet adresi üzerinden veya başvuru merkezi aracılığıyla yapabiliyorlar.

Ek yerleştirme adaylar için gerçekten ikinci bir şans demek. Çünkü üniversitelerde 144 bin 292’si ön lisans, 93 bin 925’i lisans olmak üzere 238 bin 217 kontenjan bulunuyor. Kontenjanların 38 bin 457’si ise açıköğretim programlarına ait. Bu kontenjanlar arasında pek çok öğrencinin girmek istediği yeni açılan bölümlerle yine pek çok öğrencinin hayali olan hukuk, tıp, diş hekimliği, psikoloji gibi en gözde bölümler de yer alıyor. O nedenle adayların kılavuzu iyi inceleyip 30 tercih hakkını en doğru şekilde değerlendirmelerinde yarar var.
Tercihte sorumluluk adaya ait

Üniversiteli olmak isteyen adayların önünde son dört gün bulunuyor. Adayların küçük bir kısmı tercihlerini netleştirdi. Ancak her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük çoğunluk son iki günde tercihlerini tamamlayacaklar.

Adayların tercih yaparken çok dikkatli olmaları gerekiyor. Çünkü yapılacak yanlışlıklarından doğacak sonuçların bütün sorumluluğu adaya ait olacak. Tercih kurbanı olmamak için ise aşağıdaki şu detaylara dikkat etmek gerekiyor:

 

– Kazandığınızda gitmeyeceğiniz üniversiteleri ve programları kesinlikle yazmayın. Çünkü kontenjansız açıköğretim programları hariç bir yükseköğretim programına merkezî yerleştirmeyle (ek yerleştirme dâhil) veya özel yetenek sınavıyla kayıt hakkı kazanmış adaylar, kayıt yaptırmamış veya kayıtlarını sildirmiş olsalar bile, 2014-ÖSYS’de OBP’leri 0,06 ile çarpılacak.

Kendi alanında ek puanlı bir programa yerleştirilenlerin de ek puanları 0,06’dan 0,03’e düşecek. Bu da 15 ile 30 aralığında bir puan kaybına neden olabilecek. O nedenle tercih yaparken çok iyi düşünün.
– Tercih bildirim işleminizi tamamladıktan sonra tercih süresi içerisinde http://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih listenizi yenileme hakkınız bulunuyor. Ancak tercih iptali yapılmıyor. Ayrıca yerleştirildiğiniz programı değiştirme hakkınız da bulunmuyor. Tercih yapıp pişman olduysanız, bu durumda tercihlerinizi değiştirip çok yüksek programları yazarak, açıkta kalabilirsiniz. Böylece gelecek yıl sınava girdiğinizde puanınız düşmez.
– Programların özel koşullarını dikkatlice okuyun. Koşullarını taşımadığınız programları kesinlikle yazmayın. Çünkü koşulları taşımadığınız halde tercih yapıp yerleşseniz dahi tercihiniz geçersiz sayılacak ve kesinlikle kayıt yaptıramayacaksınız.
– Kılavuza göre 30 tercih hakkınız var. Bu tercihlerinizi 25 Eylül’de yayınlanan Ek Yerleştirme Kılavuzu’ndaki önlisans ve lisans programları arasından karışık bir şekilde yapabilirsiniz.  Ancak bu 30 tercihin tamamını doldurmak zorunda değilsiniz. İstediğiniz sayıda tercih yapma hakkına sahipsiniz.
– “Ne olursa olsun bir yükseköğretim  programına kaydolmak istiyorum” diyorsanız, kılavuzu iyi inceleyin. Çünkü kendinize uygun bir program mutlaka bulacaksınız.
– Tercih formuna yazdığınız bilgileri son olarak şu açılardan bir kez daha kontrol edin: Listenizdeki programların bütün koşullarını karşılıyor musunuz? Programların kodlarını doğru yazdınız mı? Listenizdeki programların sırası, gerçekten istek sıranıza uygun mu? Örneğin, beşinci tercihinize giriş hakkı kazanacak olsanız, “Keşke altıncı tercihimi kazanmış olsaydım” demeyeceğinizden emin misiniz?
– Son bir hatırlatma, tercih işleminizi tamamladıktan sonra bilgilerinizi kontrol edip mutlaka yazıcıdan tercih listenizin çıkışını alarak saklayın.

 

Kim nereyi yazabilir?

Tablo 3A: 2013-ÖSYS’ye başvurmuş meslek lisesi mezunları, 2013-YGS/LYS’ye girseler de girmeseler de kendi alanlarında olmak koşuluyla Tablo 3A’da yer alan programlara sınavsız geçiş öncelikleri dikkate alınarak tercihleri arasında gösterebilecekler. Bu programların kontenjanları sınavsız geçişle dolmadığı durumlarda, ilgili puan türünde en az 140 YGS puanı alan genel lise mezunu adaylarla alanları dışında tercih yapmak isteyen meslek lisesi mezunları da yerleştirme işlemine alınacak.

Tablo 3B: Hem genel lise hem de meslek lisesi mezunlarından 2013-YGS’de ilgili puan türünde 140 ve daha fazla YGS puanı almış adaylar tarafından tercih edilebilecek.

Tablo 4: 2013-YGS/LYS’de ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alan tüm adaylar Tablo 4’teki yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilecekler. Bu tablodaki açıköğretim programları en az 140 puan alınması koşuluyla tercih edilebilecek.

Eczacılık boş kontenjanlar
Anadolu Ü.         2             427,385

Atatürk Ü.          2             421,996

Bezm-i Alem Ü.                1             370,775

Cumhuriyet Ü.  1             422,239

Ege Ü.   1             432,331

Gazi Ü. 2             429,772

İ. Kemerburgaz Ü.          7             326,497

İ.Kemerburgaz Ü.(İng.-TB)         1             424,517

İ.Kemerburgaz Ü.(İng.-%25 B)  1             367,730

İ. Medipol Ü. (%25 B)    2             359,195

Karadeniz Teknik Ü.       1             423,597

Yeni Yüzyıl Ü.     2             337,931

Doğu Akdeniz Ü. (İng.) 1             362,678

U. Kıbrıs Ü. (İng.)             1             301,685

Yakın Doğu Ü. (İng.)       21           359,018

Diş hekimliği boş kontenjanlar
Atatürk Ü.          2             443,253

İ. Medipol Ü.     3             386,399

Marmara Ü.       1             454,843

Necmettin Erbakan Ü.  1             447,915

Yeni Yüzyıl Ü.     4             371,754

Yakın Doğu Ü.   25           323,874
SORU – CEVAP

SORU: TS-2 puanım 319. Gaziantep Üniversitesi Tarih Bölümü (İ.Ö.) 305 puanla alıyor. 8 kontenjan açığı var, bu bölümün gelme olasılığı nedir?

CEVAP: Şansınızı denemelisiniz. Ama başka tercihler de yapmanızda yarar var çünkü kontenjan sayısı çok az.
SORU: LYS Ek Yerleştirme Kılavuzu’nda MF, TM türünden puansız bölümler gördüm. Benim LYS’de puan türüm TS, ek yerleştirmede TM ve MF puansız bölümlerini yazabilir miyim?

CEVAP: Puansız bölümleri ilgili puan türünde barajı aşan herkes yazabilir.
SORU: ÖSYS’de 339 puan aldım. Bu puanla İngiliz Dili Edebiyatı veya İngilizce Öğretmenliği gelebilir mi?

CEVAP: Yapacağınız tercihlere bağlı. Eğer geniş bir yelpazeden tercih yaparsanız gelebilir.
SORU: Dilden sınava girdim ve sıralamam 21.000’lerde. Vakıf üniversitesi yazmayı düşünüyorum. Tercih edeceğim üniversite 25.000’den alıyor. İstediğim bölümü kazanamama gibi bir ihtimal var mı? İstediğim sadece o üniversite, başka tercih yapmayı düşünmüyorum. Bu riskli olur mu?

CEVAP: Tercih yelpazesini geniş tutmanda yarar var.

Bir önceki yazımız olan Yüksekokulların avantajları neler? başlıklı makalemizde eğitim, eğitim sistemi ve Hemşirelik boş kontenjanlar 2013 hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *