Efsane kitapçı kepenk kapattı!

1900’lerin başından beri aynı yerde varlığını sürdüren Türkiye’nin tek kitapçısı Librairie de Pera kapandı… Tünel’deki Galipdede Caddesi’nde yer alan 93 yaşındaki kitapçının 30 yıllık işletmecisi Uğur Güracar, pazartesi günü anahtarı binanın sahibi olan Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne teslim edecek…
Güracar, 3 yıldır süren hukuk sürecinin Vakıflar İdaresi’nin gönderdiği yazıyla başladığını söyledi: “Restorasyon karşılığı kiraya vereceğiz diye bizi çıkartmak istediler. Biz de kiracı statüsündeyiz diye yerel mahkemeye başvurduk. Yerel mahkeme kiracılık statüsünü onayladı. Ancak Yargıtay bu kararı aleyhimize bozdu.”

‘Sonuç alamadım’
Vakıflar İdaresi’ne Ankara ve İstanbul’da kitapçının özel durumunu anlattığını söyleyen Güracar, “Burayı ihaleye çıkacak olursanız, bizim büyük firmalarla mücadele şansımız olmaz. Biz burada 100 yıldır kitapçı dükkanı olarak var olduk,” dediğini aktardı.
Restorasyonu kendi ceplerinden karşılamayı önerdiklerini söyleyen Güracar, “Buranın kitapçı olarak var olması gerektiğini tescilleyelim dedim, sonuç alamadım.”
Güracar, Librairie de Pera’yı gayri maddi bir kültür varlığı olarak tescil edilmesi için Anıtlar Kurulu’na başvurduğunu ancak Anıtlar Kurulu’nun bunu reddettiğini de belirtti.

‘Bunlar kültür değerleri’
Konuyu, “kentteki rantların yükselmesiyle ilgili bir durum,” diye değerlendiren Güracar, “Vakıflar ellerindeki kültür varlıklarına para gözüyle bakıyor. Dünyanın her yerinde bu tür kültür varlıkları korunur. Bunlar kamusal kültür değerleridir,” diye konuştu.
Vakıflar Müdürlüğü’nün açtığı ihalenin sonunda kira bedeli olarak aylık 40 bin liraya karar verildiğini aktaran Güracar, “İnanılmaz bir rant. Kitapçı, değil böyle bir kirayı, bu miktarın onda birini bile çıkartmaz” dedi.

1920’lerde kurulmuştu

Librairie de Pera, 1920’lerde Alman kitapçı Adolph Plathner tarafından kuruldu. Plathner, Osmanlı sultanlarının kitapçısı Otto Keil’ın kurucu ortaklarındandı. Plathner, dükkanı 1930’larda devrin romantik şairlerinden Yorgo Patriarkias’a devretti. Dükkanın işletmesini 1940’ta Patriarkias’tan Bizans tarihçisi Miltiadis Nomidis aldı. Nomidis’in ölümünün ardından dükkan oğlu Constantin, daha sonra ise     kızı Talya tarafından işletildi. Kitapçı 1984 yılında dükkanın müdavimlerinden Uğur Güracar’a devredildi.

Bir önceki yazımız olan Erdoğan yine 'çapulculara' seslendi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *