Eşinden kaçan kadını devlet deşifre ediyor!

Aile içi şiddetten kurtulmak için izlerini kaybettiren kadınlar, bürokrasinin ‘koruma’ esaslarına gerekli özeni göstermemesi nedeniyle kolaylıkla deşifre oluyor. Eşinden gizlenen bir kadının adresinin açık edilmesine, çocuğunun okul kaydını değiştirmesi veya bir hastaneden SGK numarasıyla randevu alması yeterli oluyor.
Gördüğü şiddetten evini terk edip, izini kaybettirerek kurtulmaya çalışan kadınların, kaçtıkları kişiler tarafından deşifre edilmesi bürokrasideki uygulama eksikliği nedeniyle engellenemiyor.
Kimi şehir, kimi iş değiştirirek saklanmaya çalışırken, kadınların deşifre olmasını sağlayan ‘gizlilik’ ilkesine aykırı düşen uygulamalar yaşanıyor. Devlet kurumlarının Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine dair kanunla yürürlüğe giren düzenlemelere henüz uyum sağlamaması da kadınları mağdur ediyor. İstanbul’da yaşayan 4 kadın aile içi şiddete ek olarak bürokrasiden kaynaklı mağduriyetle de başa çıkmaya çalışıyor.

Nakil bilgisi
Devlet kurumlarının mağdur ettiği kadınlardan biri M.G. Eşinin şiddetine daha fazla dayanamayan G. çocuğunu da yanına alarak geçtiğimiz yıl evini terk etti. Sığındığı yeni adreste çocuğunu okul kayıt ettiren G., okul yetkililerine durumunu anlatarak kaydın gizli tutulmasını talep etti. Ancak G’nin çocuğunun eski okulu, babasının talebi üzerine nakil bilgisini babayla paylaştı. Bunun üzerine baba okul çıkışına gelerek kendisinden kaçan G.’yi buldu ve ölümle tehdit etti. Adresinin deşifre olması üzerine G., yeniden adres değiştirmek ve çocuğunun okul kaydını bir başka okula almak zorunda kaldı.

E-okul sistemi
Okullardaki gizlilik esasının uygulanmaması bir çocuğu ve anneyi daha ikinci kaçışa sürekledi. E-okul sisteminden çocuğunun hangi okula, hangi derse, hangi öğretmenle girdiğini öğrenen baba sosyal medya üzerinden çocuğunun öğretmenleriyle tanıştı. Öğretmenlerle yaptığı sohbetin ardından çocuğunun ev adresinin kendisine verilmesini isteyen babayı öğretmenler geri çevirdi ancak baba öğretmenleri de tehdit edince durum çocuğun velisine bildirildi. Deşifre olduğunu öğrenen anne de mecburen yeniden adres değişikliğine gitti.
Okul kaydında gizlilik talep eden koruma altındaki anne S.D. ise okul müdürünün engeline takıldı. Şiddet uygulayan eşinden kaçtığı için çocuğunun okul bilgilerinin sistemde gizlenmesini isteyen D.’nin müdürden, “Gizliliğe ilişkin bilgi bana senden değil polis kanalıyla gelmesi gerekir” yanıtını aldığı öğrenildi.

SGK kaydı deşifre etti
Gizlilik esasına aykırı uygulamaların yaşandığı kurumlardan biri de Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK). Şiddetten kaçan A.Z., mahkemeden aldığı koruma kararıyla SGK’ya giderek SGK bilgilerinin gizlenmesini istedi. Ancak Z.’ye kurumdan ‘Talebinizi yerine getirmek mümkün değil’ yanıtı verildi.
Z., tedavi olmak için internet üzerinden randevu aldıktan sonra boşanma davasının sürdüğü eşinden bir telefon aldı. Telefonda eşinin SGK sistemindeki hastane randevusuna baktığını öğrenen Z., eşiyle karşılaşmamak için hastaneye gitmeyerek özel bir hastanede tedavi olmak zorunda kaldı.

 

‘Yasa var uygulama yok’
Mor Çatı gönüllüsü Melike Keleş uygulamada yaşanılan eksiklere çok sık tanık olduklarından yakınarak şunları kaydetti: “Yasadaki ‘Gizlilik esası’na göre, koruma altında olan kadın ve çocukların yaşadıkları adres, çocukların okulları ve çalıştıkları işyeri bilgileri gizlenmeli. Yasada var olan bu kural uygulamaya gelince, ya hiç ya da eksik uygulanıyor. Kurumlara bilgi ve genelge gitmediği için yaşanan personel bilinçsizliği bir yığın soruna sebep oluyor. Geçen yılın sonuna doğru özellikle okul kayıtlarının gizlenmesine dair yaşanılan sorunları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na ilettiğimizde bize ‘Biz de çok zorlanıyoruz, babalarda gelip bizi sıkıştırıyor, çocuğum hangi okulda diye’ bir yanıt verildi. Kadınların şiddetten kurtulmak için attıkları ilk adımdır kaçmak. Kaçan kadının deşifre edilmesi kadınların hayatlarına mal olabilir. Gizliliğe dair sorunsuz bir uygulamaya ihtiyaç var.”

Bir önceki yazımız olan Gezi Parkı eylemine katılan öğretmenlere soruşturma başlıklı makalemizde gezi parkı, gezi parkı olayları ve meb hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *