Düztabanlığın belirtileri nelerdir?

Düztabanlık toplumda sık görülen ve yaşam kalitesini düşüren ortopedik bir sorun. Tipleri olan düztabanlık, bazen fizyolojik gelişimin bir parçası oluyor, bazen de tedavi gerektiriyor

Memorial Kayseri Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Sinan Karaoğlu, düztabanlık ve tedavisi hakkında bilgi verdi:
Ayağın görevlerinden biri, vücudun yük taşıma yeteneğine yardımcı olmak. Ayak, her yere basma hareketinde topuktan öne doğru esneme hareketi yaparak vücudun yaylanma mekanizmasına destek verir. Bu yaylanma hareketini sağlayan en önemli bölge, ayağın iç yanında bulunan kavistir. Bu iç kavisin olmayışına ya da yetersiz oluşuna düztabanlık denir.

3 YAŞINA KADAR GÖRÜLEBİLİR
Çocuklarda 3 yaşına kadar düztabanlık görülebilir. Bunun en önemli nedeni, ayak tabanındaki yağ yastıkçıklarının ve ayak ile ayak bileğini tutan bağların henüz tam gelişmemiş olması.
8 yaşına gelindiğinde ayak şekli büyük oranda belli olur. Burada önemli nokta, düztabanlığın hangi tipinin sözkonusu olduğunun teşhis edilmesi. Çünkü bunlardan biri fizyolojik gelişimin bir parçasıyken, diğeri tedavi gerektirebilir.

BELİRTİLERİ NELER?
-İçe basma
-Yürüme ile artan ağrı
-Akşam saatlerinde kaval kemiği ağrısı
-Bel problemlerinin tetiklenmesi
-Erken yorulma
-Spor kabiliyetinde azalma.

SAKATLIĞA YOL AÇABİLİR
Düztabanlık, erken tedavi edilmezse kalıcı sakatlıklar oluşabilir. İki çeşit düztabanlık var:
1-Esnek Düztabanlık: Ayak boştayken taban kavisi görülür, yere basıldığında taban düzleşmesi olur. Genetik yatkınlık yoksa 8-10 yaşından sonra bu durum kendiliğinden düzelebilir.
2-Sert Düztabanlık: Ayak boştayken de, basarken de kavis oluşmaz. Ayak kemiklerinin aralarındaki uyumun bozulması sonucu ortaya çıkabilir ve tedavi edilmezse kalıcı problemlere yol açabilir.

AŞİL TENDON KOPMALARI

Sportif faaliyetler ve basit ev işlerindeki aşırı yüklenmeler, aşil tendolardan birinin kopmasına ya da yırtılmasına yol açabilir. Dayanılmaz acı veren aşil tendon kopmalarına maruz kalmamak için spor faaliyetlerine başlamadan önce ısınma hareketleri yapılması gerekir.

KOPMA SESİ DUYULABİLİR
Ayak bileğinin ya da baldırın arkasında gerçekleşen kopmanın sesi, uzaktan duyulabilecek kadar şiddetli olabilir. Topuk kemiğinin 5-6 cm. üzerinde oluşan çökme, morarma ve kasta kuvvetsizlik kopmanın belirtileri arasında.

PRP İLE TEDAVİSİ MÜMKÜN
Ameliyatsız tedavi steyen hastanın kendisinden alınan az miktardaki kan, özel bir tüpün içine konularak santrifüj işlemi ile bileşenlerine ayrılır.
Mililitrede 1.5 milyona kadar trombosit yoğunluğuna sahip sıvı (PRP) elde edilir. Bu sıvı hastaya enjeksiyon yoluyla verilir. Kısa süreli alçılama ve fonksiyonel rehabilitasyon yapılarak egzersizlerle iyileşme hızlandırılır.
Travmadan sonraki ilk haftada hastanın dinlendirilmesi, yürüyüş dahil tüm hareketlerin en aza indirilmesi gerekir. İkinci haftada basit egzersizler yüzme önerilir. Ağrı ve şişlik geçene kadar buz uygulaması devam eder.

ANTİBİYOTİKLER NEDEN OLABİLİR

Aşil tendon kopmaları en çok futbol oynarken ortaya çıkar. Düzenli yapılan germe egzersizleri bu riski azaltır. Bazı antibiyotikler ise aşil tendon kopmalarıyla ilişkilendirilir. Kinolon grubu antibiyotikler, aşil tendonun kopma olasılığını artırır. Ayrıca yürümede ve koşmada en önemli etkenlerden aşil tendonların, iki ayakta da güçlü olması çok önemli.

TEDAVi YOLLARI

Öncelikle tecrübeli bir ortopedi uzmanından yardım alınması gerekir. Ağrısız düztabanlıkta tedaviye ihtiyaç olmaz, ağrılı olanlarda ise şunlar önerilir;
-Ayakkabı modifikasyonu
-Ayak kavisini destekleyen tabanlık veya ortez kullanımı
-Ağrıyı hafifleten antienflamatuar tedavi
-İstirahat ve buz uygulaması
-Fizik tedavi ve rehabilitasyon.

AMELiYAT ZAMANI

Bazı vakalarda problemi düzeltmek için cerrahi yöntemler gerekebilir. Bu teknikler, ağrıyı hafifletmede ve kemik dizilimini geliştirmede yardımcı olabilir. Ortopedi doktorunuz ameliyatın tipi hakkında aşağıdaki tedavi seçeneklerini sunabilir:
-Artrodez ya da ayak ve ayak bileğindeki bir veya daha fazla kemiğin kaynaştırılması
-Osteotomi veya kemiğin, doğru olarak dizilmesi için kesme ve yeniden biçimlendirme
-Eksizyon veya kemiğin ve kemik çıkıntısının çıkartılması
-Sinovektomi veya tendonu kaplayan kılıfın temizlenmesi
-Tendon transferleri ya da tendon uzatmaları.

Bir önceki yazımız olan Kireçlenme ve fazla kilo arasındaki ilişki başlıklı makalemizde fazla kilo ve kireçlenme hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *