Durmuş Yılmaz’dan FED’e sert sözler

Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz, Durmuş Yılmaz başkanlığındaki Merkez Bankası yönetimini isim vermeden eleştirerek, “Merkez Bankası yöneticilerinin yapması gereken şey, bu bağımsızlık konusunda efelenmek değil, kafa tutmak değil” dedi.
Uluslararası Yöneticiler Derneği’nce (YÖNETDER) düzenlenen “Ortak Akıl Toplantıları”na katılan Yılmaz, Merkez Bankası kararlarının herkesi daha çok ilgilendirmeye başladığını ifade etti. Yılmaz, “Bugün geldiğimiz nokta itibarıyla artık paraların arkasında ne altın var ne gümüş var ne doğalgaz var ne de petrol var, hiçbir şey yok. Tamamen kaydi para. Cebinizde parayı taşıyorsanız Tayyip Erdoğan’a güveninizden ve Merkez Bankası Başkanı Erdem beye güveninizden başka bir şey yok.
Diyorsunuz ki, Tayyip Erdoğan, Başbakanımız, uygulayacağı ekonomi politikalarıyla bizim cebimize koyacağımız bu paranın değerini muhafaza edecek diye bir güveniniz, kabulunüz var. Onun için bu parayı taşıyorsunuz” dedi. Merkez bankalarının bağımsızlığına ilişkin de açıklamalarda bulunan Yılmaz, siyasetçilerin genelde tüm dünyada kısa süreli düşündüğünü ve halkla daha iç içe olduğu için baskıya dayanamadığını ve para basımına yöneldiğini vurguladı. Bunun da faizleri yükselttiğini ve uzun vadede ekonomik büyümenin olmadığını aktaran Yılmaz, şöyle konuştu:

‘Bağımsızlığı siyasiler verdi’
“Bu nedenle merkez bankalarının bağımsız olması gerektiği kabul edildi. Merkez bankaları, bu bağımsızlığı zorla da almadı, siyasiler bunu kendileri verdi. Ancak Merkez Bankası yöneticilerinin yapması gereken şey, bu bağımsızlık konusunda efelenmek değil, kafa tutmak değil. Çünkü son tahlilde ülkeyi yöneten siyasetçi.
Vatandaşa hesabı veren, iktidarda kalabilen ya da kaybedebilen o. Dolayısıyla son söz onun olmalı. Ancak Merkez Bankası siyasetçiyi, ‘Şunu yaparsan, sonucu böyle olur. Uzun vadede sen de zarar görürsün’ diyerek, ikna etmeli.
Yani Merkez Bankası başkanının görevi hükümeti ikna etmek, efelenmek, kafa tutmak değil. Sonuçta bağımsızlığı veren Parlamento. Verdiği gibi geri alabilir. Ancak bunu siz mantıklı bir şekilde hükümete söyler, bunu kamuoyuyla paylaşır ve sizden bekleneni de yaparsanız, o zaman toplum sizin arkanızda durur.
Merkez bankaları, hükümete rağmen bağımsız değil. Hükümetin içerisinde kalarak, hükümete doğru tavsiyelerde bulunarak merkez bankası bağımsızlığı. Bağımsızlıktan anlaşılması gereken bu. Herkes haddini bilmeli.”

KİTABINI YAZDI

Geçtiğimiz aylarda “Merkez Bankası Bağımsızlığı – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Bağımsızlık” adıyla bir kitap hazırlayan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı yönetimi, özellikle faiz politikasıyla ilgili hükümet kanadından gelen eleştirilerle karşılaşıyor ve sık sık bankanın bağımsızlığının önemini vurguluyordu.

Başçı: Kur tahmini iletişim stratejisi

Merkez Bankası Başkanı Başçı, kur varsayımını paylaşmanın daha aktif iletişim stratejisi adımı olarak değerlendirilebileceğini belirtti.
Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği’nde yaptığı “Para, Ödeme Sistemleri ve İletişim” konulu konuşması Merkez Bankası’nın internet sitesinde yayımlanan Başçı Ocak 2006 tarihli ilk Enflasyon Raporu’ndan bu yana, para politikası duruşları ile ilgili giderek daha fazla bilgiyi kamuoyu ile paylaştıklarını ifade ederek şunları kaydetti:
“Böylelikle kredi büyüme hızı ve döviz kurları gibi fiyat istikrarını doğrudan etkileyen temel değişkenlere ilişkin referans alınabilecek değerler ile bunlar üzerinde etki yapabilecek nitelikteki politika araçlarının daha şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılması sağlanmaktadır. Bu kapsamda, daha önce para ve ödeme sistemleri için kullandığımız benzetmeyi iletişim politikası ve sözle yönlendirme aracı için de kullanabiliriz. İletişim politikası merkez bankasının elindeki politika araçlarının etki gücünü artıran ve aktarım mekanizmasını yağlayan bir katalizör görevi görmektedir.”
Başçı, 27 Ağustos’ta dolar/TL kurunun yıl sonunda 1.92’ye gerilemesinin sürpriz olmayacağını söyledi.

 

 

Bir önceki yazımız olan Dünya üniversitesi yaratmanın vizyonu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *