Dünyanın en eski oyunu Türkiye’den çıktı

Dünyanın en seksi oyun seti - Siirt

Dünyanın en eski oyun seti – Siirt

Siirt’in 20 kilometre kuzeybatısında yer alan, Ilısu Baraj sahası altındaki Başur Höyük’te kazı çalışmaları yapan Türk arkeologlar, Bronz Çağı’ndan kalma mezarlarda 5 bin yıllık oyun taşları ortaya çıkardı.

Kazılar sırasında ortaya çıkarılan ve geçmişi M.Ö. 7 binli yıllara kadar uzanan farklı şekiller, renklerdeki 49 küçük taş ve heykelcik, şimdiye kadar bulunan en eski oyun seti niteliğinde. Kazı başkanı Haluk Sağlamtimur, Discovery News’e yaptığı açıklamada, “Bazı taşlar domuz, köpek ve piramit, bazıları da mermi ve yuvarlak şekillerde. Ayrıca zar gibi beyaz deniz kabuğundan yapılmış, üstünde siyah bir kaplama bulunan 3 dairesel oyun taşı bulduk” dedi.

Sağlamtimur, ortaya çıkardıkları parçaların benzerlerinin Suriye’nin kuzeydoğusundaki Tell Brak ve Irak’taki Jemdet Nasr höyüklerinde de görüldüğünü belirtti: “Oradaki taşlar tek tek bulundu, bir sayma metodunun parçası olduğu düşünüldü. Ancak bizim taşlarımız hep birlikte tek bir kümede ortaya çıktı. Bu, eşsiz bir buluş. Bir satranç seti gibi. Oyunun stratejisini çözmeye çalışıyoruz. Taşların şekillerini ve sayılarını dikkate aldığımızda, oyunun 4 rakamı üzerine kurulduğunu tahmin ediyoruz.”

Bir önceki yazımız olan İstanbul'daki tarihi çeşmelerin başlıcaları başlıklı makalemizde İstanbul'da görülmesi gereken çeşmeler hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *