Dünya Kupası tarihine geçen ilginç olaylar

Dört yılda bir düzenlenen ve milyarlarca insanın heyecanla takip ettiği Dünya Kupası geçmişte birçok kez, hafızalardan silinmeyecek ilginç olaylara sahne oldu. Sadece ikinciler değil, şampiyonlar bile bir gün unutulurken, yaşanan hadiseler ise her zaman hatırlanacak. Tanrı’nın elinden, Zidane’ın kafasına, Schumacher’in uçan tekmesinden, gol iptal ettirmek için sahaya giren Kuveytli şeyhe kadar, dünya kupalarında yaşanan olayların birkaçını Zete dergisi bir araya getirdi.

İşte Dünya Kupası tarihine geçen ilginç olaylar…

Brezilya Zaire Almanya 1974

Batı Almanya 74 , Brezilya-Zaire: Siz kullanmazsanız ben kullanırım!

Batı Almanya’da düzenlenen 1974 Dünya Kupası’nda oynanan Brezilya – Zaire maçı, futbol sahalarında görmeye alışık olmadığımız, komik bir olaya sahne oldu. Maçı anlatan spikerlerin ağzından “Buna gerçekten gerek yoktu” cümlesi yükselirken, tribünler olanlara pek anlam veremiyordu. Zaire kalesine 20-25 metre mesafeden serbest vuruş kullanmaya hazırlanan Brezilyalı futbolcular aralarında konuşurken Rumen hakemin düdüğü geldi. Brezilyalı Jairzinho vuruşu yapmaya hazırlanırken barajdan bir anda kopan Zaire’li futbolcu Mwepu IIunga, koşarak tüm gücüyle topa vurdu. Kendisi dışında herkes olup bitenleri şaşkınlıkla izliyordu. Pozisyon sonrası sarı kart gören IIunga, bunun bir protesto olduğunu, turnuva sırasında oyuncuların para almadan oynadıklarını ve ülkeyi demir yumrukla yöneten Mobuto Sese Seko tarafından sürekli tehdit edildikleri için böyle yaptığını söylese de, Brezilya Zaire maçındaki kare Dünya Kupası’nın en komik anı olarak tarihe geçti.

[youtube id=”aYDXkVGpMpc” width=”620″ height=”360″]

Bir önceki yazımız olan Doğa Rutkay lise arkadaşlarıyla başlıklı makalemizde Akşam yemeği, doğa rutkay ve instagram hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *