DÜNYA EMZİRME HAFTASI – EMZiREN KADINLARIN MAHALLE BASKISI

EMZiREN KADINLARIN MAHALLE BASKISI

EMZiREN KADINLARIN MAHALLE BASKISI

Anadolu Sağlık Merkezi’nden uzman psikolog Aylin Sezer, emzirme sürecinin anne ve bebek üzerindeki psikolojik etkilerini anlattı: “Emzirme, anne ve bebek arasındaki bağın ilk kurulduğu an. Annesinin memesini içgüdüsel olarak arayan ve bulan bebek, emerek bir yandan beslenirken bir yandan sakinleşir. Hamilelik boyunca göbek bağı vasıtasıyla beslenen bebeğin, emme sürecine alışması genelde sorunsuz olur. Anne, bebeğini emzirdikçe ve bebek de sorunsuz emdikçe, süt miktarı da artar. Fakat annenin kaygılı olduğu durumlarda, bazen bu süreç uzayabilir.
Annenin kaygısı bebeği de huzursuz edebileceğinden, emzirmeyle kurulacak bağ, ertelenebilir. Bu, özellikle ilk defa anne olan kadınlarda daha fazla kaygıya yol açar. Emzirme sırasında annenin beyni oksitosin hormonunu salgılar, bu hormon annenin de sakin ve mutlu hissetmesine sebep olurken, aynı zamanda bebekle olan bağını güçlendirir.

Emzirmek istemeyenler var
Sigara içen, alkol alan veya ilaç kullanan anneler, çocuklarını emzirmemeyi seçebilir. Bu noktada önemli olan yarar/zarar ilişkisine bakmak. Başka bir nokta da, emzirmeme kararı aldıktan sonra bununla ilgili hissedilebilecek suçluluk duygusunu önemsemek olmalı.

Çalışma hayatı ve annelik
Bebekten ayrılmanın yarattığı kaygı ve suçluluk hisleri gözardı edilmemeli. Çocuğunu yeterince besleyememe, yanında olamama gibi kaygılar, anneye yetersizlik hissi yaşatabilir.
Annenin işe geri dönmesi ve evden ayrılması, hem anne hem de bebek için zor bir süreç. Bu süreci olumlu geçirmek ve anneyle bebeğin sağlıklı bir ayrılık deneyimi yaşamaları için, evden ayrılmanın adım adım gerçekleştirilmesi önemli. Bebeğe bakacak kişinin, anne işe geri dönmeden bir hafta önce eve gelmeye başlaması, anne ve bebekle birlikte vakit geçirmesi, hem bebeğin annenin yanında bakıcıya alışması, hem de annenin bakıcıyı bebeğiyle ilişkide gözlemleyebilmesi için önemli. Mümkünse ilk birkaç hafta işe haftada üç gün gitmek veya daha erken saatte çıkmak her iki tarafı da duygusal olarak daha iyi hazırlar. Annenin işe başlasa da, bebeği emzirmeye devam etmesi, işteyken sütünü pompayla çekmesi, bebeğinden fiziksel olarak ayrı olsa da, bağlı olduklarını hissettirir.
Gün sonunda bebeğiyle ilgilenmeye başlamadan önce annenin kendine 5-10 dakikalık bir zaman ayırması, bebekle ilgili görevlerin eşler arasında dönüşümlü yapılması, ev ve işteki taleple kaynakların belirlenip dengelenmeye çalışılması, yine yeni anneye bu süreçte destek olur.

Evden çıkmadan vedalaşın
Birçok anne, bebeğinin üzüleceğine inanarak onunla vedalaşmadan, bebek uyurken gitmeyi tercih eder fakat bu bebeğin, ayrılık karşısındaki tepkisini ifade edememesine neden olabilir. Annenin bebekten her zaman vedalaşarak ayrılması, bebeğine, kendisinin ne zaman yanında olup olmadığını göstermesi, çocuğun kendini güvende hissetmesini sağlar.”

Bir önceki yazımız olan HEMOFİLİYE YAKINDAN BAKIŞ - HASTALIĞIN ÇEŞiTLERi başlıklı makalemizde amsterdam, diyet uygulamak ve eklem boşluğu hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *