Dolar coştu gitti!

Dolar, dün 2 TL ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Merkez Bankası’nın 350 milyon dolarlık satışı bile dolardaki tansiyonu düşürmeye yetmedi. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarını azaltmaya başlayacağına ilişkin endişelerle dolar yükseliyor.


Analistlere göre, dolar/TL 17-18 Eylül’de yapılacak olan Fed toplantısına kadar 1.95-2 TL aralığında işlem görmeyi sürdürecek.
Sepet bazında TL’de 2.33’ü aşarak zirveye çıktı. Bu arada, euro da 2.6741 TL ile tarihinin en yüksek seviyesine çıktı.
Dolar, sadece TL karşısında değil diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı da değer kazanıyor. Dün piyasalar, dolar karşısında 5 yılın en düşük seviyesine yaklaşan reali güçlendirmek için Brezilya Merkez Bankası’nın 60 milyar dolarlık dövize müdahale programı açıklamasıyla güne sakin başladı. Ancak, ABD 10 yıllık tahvil faizinin yüzde 2.92’yi aşmasıyla piyasalardaki hava değişti.
İçeride de 8 Mart 2023 itfalı 10 yıllık tahvilin faizi yüzde 10.5 seviyesini gördü. Dolar, Merkez Bankası’nın 350 milyon dolarlık satışına rağmen 2 TL’yi aşarak tarihi seviyeye çıktı.

Acil toplantı beklentisi
Dolar için 2 TL’nin psikolojik bir seviye olduğuna dikkat çeken uzmanlara göre, bu seviyenin aşılması enflasyona yönelik riskleri artıracağı için Merkez Bankası, bu seviyede kalmaması için harekete geçecek. Merkez Bankası’nın adımlarının doları düşürmekte yetersiz kalması nedeniyle, Para Politikası Kurulu’nu acil toplantıya çağırabileceği ifade ediliyor.
Dolar, Fed’in 22 Mayıs’taki toplantısından bu yana TL karşısında yüzde 7 değer kazanmış durumda. Yılbaşından bu yana ise yüzde 11.5 primli. Euro da yılbaşından bu yana yüzde 13 oranında değer kazandı.

Bir önceki yazımız olan 5 yıldızlı skandal! başlıklı makalemizde 5 yıldızlı otel, 5 yıldızlı skandal ve Antalya hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *