Dolar 2.80 TL’yi bulacak mı?

Dolarda hızlı çıkış sürüyor. Günlük kur hareketlerindeki artışlar, küçük bireysel yatırımcıların da döviz işlemleri yapmasına neden oluyor. 2.50 seviyesi çok kritik. Bu seviyede satışlar artıyor. Durulma olmazsa, 2.70-2.80 TL seviyesi hedeflenecek

Dolar kurundaki artış son günlerde hız kesmiyor. Geçtiğimiz hafta yaşanan sert yükselişin ardından dün de dolar kuru 2.49 TL’yi aşarak rekoru yukarı taşıdı. Küçük bireysel yatırımcılar bile, kur işlemleri yapmaya başladı. Aşırı volatilite, günlük olarak döviz kurları hareketlerinden yararlanmak isteyenlerin sayısını artırdı.
Kurda geçen hafta çarşamba günü başlayan yukarı hareket ivme kazanarak sürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TCMB’yi eleştiren açıklamaları sonrasında yerli ve yabancıların talebiyle hızlı bir yükselişe geçen dolar/TL kuru, 2.4683 ile zirve yapmıştı. Perşembe günü yükseliş hızı kesilen dolar/TL, cuma günü ABD tarım dışı istihdam verisinin etkisiyle 2.4735’in üzerine çıkarak rekorunu yeniledi.

Hedefler revize ediliyor
İstihdam verisinin, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımlarına yıl ortasında başlayabileceğine işaret ettiğini belirtenlerin alımları ise, dolar/TL’yi yeninden hareketlendirdi. Dolar/TL dün de çıkışını sürdürdü ve 2.4954 ile rekor tazeleyip, hedeflerin yukarı çekilmesine neden oldu.
Bununla birlikte kurumlar da yıl sonu hedeflerini revize etmeye başladı. Şimdiden 2.70, 2.80, 2.95 rakamları ifade ediliyor. dolar/TL dün günün ikinci yarısında 2.4875’li seviyelere gerilerken, euro/TL ise 2.8125’leri gördü. Euro/dolar paritesi de 1.13’leri test etti.
Kurumların hedef fiyatlarında verdikleri tahminler içerisinde 2.70’lere doğru tırmanış daha fazla öne çıkıyor. Yıla başladığımızda dolar/TL 2.35’ler seviyesindeydi. Yaklaşık yüzde 18’lik bir volatilite olduğu düşünüldüğünde, yıl içerisinde 2.77’lik bir yükselişe karşılık geliyor. Ancak bu da dalgalanmalarla gerçekleşecek.

Spekülatörlerin pozisyonları…

CFTC’nin verilerine göre spekülatörlerin dolarda net uzun pozisyonları 3 Şubat haftasında yüzde 3.6 arttı. 3 Şubat haftasında net ABD doları uzun pozisyonları 46.2 milyar dolara yükselirken, aynı hafta euro’da net kısa pozisyonlar ise yüzde 7.2 artışla 28.2 milyar dolar oldu. Japon Yeni’nde net kısa pozisyonlar yüzde 7.6 düşüşle 6.3 milyar dolar olurken, Avustralya Doları’nda net kısa pozisyonlar yüzde 12.6 artışla 4.4 milyar dolara yükseldi.

İndirim beklentisi önemli faktör…
Dolardaki yükselişe bakıldığında, faizde indirim beklentisinin fiyatları yukarı taşıdığı görülüyor. Merkez Bankası’nın önümüzdeki toplantıda 50 baz puan indirime gitmesi bekleniyor. Ancak sonrasında da faiz indirimlerini devam ettirme beklentisi var. ABD’de faiz artış beklentisi, Türkiye’de ise faiz indirim beklentisinin dolar/TL kurunda volatil hareketlerin sürmesine neden olacak gibi gözüküyor.
Uluslar arası piyasaları yakından izleyen stratejist Okan Aybar, dolar/TL’de 2.55’lerin görülebileceğini ancak bu seviyelerden dönüş yaşanacağını dile getiriyor. Aybar daha sonra tekrar 2.55-2.65 hatta 2.72 bandının denenebileceğini, ama bunun düşük ihtimal olduğunu dile getiriyor.
Sanılanın aksine euro/dolar’ın yükseleceğini, dolar yerine yılın ilk yarısında euro alınması gerektiğini kaydeden Aybar, daha sonra da TL’ye dönülebileceğini dile getiriyor. Aybar, euro’nun biraz daha baskı altında kalabileceğini, ancak bunun çok uzun sürmeyeceğini de söylüyor. Nedeniyse, Avrupa’nın bu yıl mali birliğe adım atmaya başlayacak olması. “Bu çok konuşulmuyor, ama olacak” diyen Aybar, bu gerçekleştiğinde, euro’nun dolar karşısındaki düşüşünün yerini yukselişin alacağına dikkat çekiyor. Aybar’a göre ABD, mümkün olduğunca doların aşırı değerlenmesine engel olmaya çalışacak.

ZEYNEP AKTAŞ

Bir önceki yazımız olan BMW 218i özellikleri ve fiyatı başlıklı makalemizde 218i Active Tourer, BMW 218i ve BMW 218i fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *