Dolar 2.05 TL’nin altına inmiyor

Merkez Bankası yetkililerinin dün ekonomistlerle yaptığı toplantının ana gündem maddesi de ‘doların yılsonunda 1.92 TL’ye nasıl düşürüleceği ve TCMB’nin bunu yapmak için hangi araçları kullanacağı’ konusuydu.

1.92 hedefi ileri atılabilir
Öğrenilen bilgilere göre, Merkez Bankası yetkilileri toplantıda, net rezervlerin kullanılmaya devam edileceğini ancak, bundan sonra döviz cinsi zorunlu karşılıklar ve rezerv opsiyon katsayısında olası indirimler başta olmak üzere brüt rezervlerin daha çok kullanılacağı sinyalini verdi.
TCMB internette yayımladığı sunumda, “İhtiyaç duyulduğunda ROM (Rezerv Opsiyonu Mekanizması) ve yabancı para zorunlu karşılıklar aracılığı ile de brüt rezervlerden döviz likiditesi sağlanacaktır” denildi. Bankacılarla yapılan toplantıya PPK üyeleri ile, TCMB Başekonomisti Hakan Kara da katıldı.
Toplantıya katılan bir bankacı, “Günün malum sorusu ‘1.92 lira hedefinin nasıl sağlanacağı’ oldu. Ancak Başçı’nın kısa süre önceki söylemi karar sert bir söylem göremedik bu toplantıda. Bu da ister istemez bu hedefin daha ileri atılabileceği görüşlerini beraberinde getiriyor” dedi.
Toplantıya katılan başka bir bankacı ise “Yeni enstrümanlar rezervler üzerinden olacak. Döviz satışları ile net rezervler kullanılıyor. Yeni araç için sürpriz olmamalı deniyor tüm bunlar ve açıklamalar ilk etapta brüt rezervleri etkileyebilecek araç olacak zorunlu karşılıklar ve ROK’u (Rezerv Opsiyonu Katsayısı) akla getiriyor” dedi.

DOLAR 2.05 TL’NİN ALTINA İNMİYOR
Suriye’ye müdahale olacağı endişesiyle dolar, 2.05 TL üzerinde işlem gördü. Merkez Bankası’ndan gelen açıklamalar da doları düşürmedi. Gün boyu yatay seyir izleyen BIST endeksi ise % 0.01 düşüşle kapandı.

Bir önceki yazımız olan Dizel hâlâ gözde... başlıklı makalemizde dizel otomobil, hafif ticari araç ve otomobil hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *