Dolar 1.93 TL’yi gördü

FED’in aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarına devam edeceğini açıklamasıyla BIST endeksi yüzde 6.4 primle son 3 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Dolar 1.9335 TL’yi gördü, faiz ise yüzde 8’in altına indi

ABD Merkez Bankası’nın (FED) beklentilerin aksine aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarına devam etme kararı hem yurtdışında hem de içeride piyasalara bayram havası yaşattı. Borsalar içinde en hızlı primi BIST endeksi yaptı.
Endeks gün içinde yüzde 7’yi aşan oranda değer kazandı. BIST günü yüzde 6.44 yükselişle 79.466 puanla son 3 ayın en yüksek seviyesinden tamamladı. Dolardaki düşüşün etkisiyle bankacılık endeksinin getirisi ise yüzde 10’u buldu. Borsadaki işlem hacmi de 6.8 milyar TL ile rekor kırdı.

Dolar 1.93 TL’yi gördü
Hatırlanacağı gibi, FED’in 22 Mayıs’ta tahvil alımlarını azaltacağı açıklamasının ardından Gezi olayları ve Suriye tedirginliğinin etkisiyle özellikle gelişmekte olan ülke piyasalarında en fazla kayıp BIST’te yaşanmıştı.
Gün içinde 1.9335 TL’ye kadar gerileyen dolar ise öğleden sonra 1.95-1.96 aralığında işlem gördü. Merkez Bankası da döviz satım ihalelerindeki minimum tutarı bugünden itibaren 50 milyon dolardan 20 milyon dolara çektiğini açıkladı.
Öte yandan, gösterge tahvilin faizi de 80 baz puan gerileyerek temmuz ayından bu yana ilk kez yüzde 8’in altına indi.
FED’in piyasalara likidite enjekte etmeye devam ediyor olması küresel risk iştahını artırdı. Avrupa borsalarındaki yükseliş yüzde 1 seviyesinde oldu. Almanya’nın Dax endeksi ve Fransa’nın CAC endeksi tarihi seviyelerine çıktı. Euro/dolar paritesi de 1.35’i aşarak 7.5 ayın zirvesine çıktı.

FED vazgeçmedi
FED, önceki gün yaptığı toplantıda, tahvil azaltımı için ekonomik büyümeye işaret eden daha fazla kanıt görmek istediğini açıkladı. Bu nedenle piyasalar, bu kararı coşkuyla karşılamış olsa da FED, bu plandan vazgeçmiş değil, sadece aralık veya ocak ayına ertelemiş durumda. FED’in bir sonraki toplantısı 29-30 Ekim’de. Kasımda ise toplantısı bulunmuyor.

Aralıktaki toplantı…
FED, daha sonraki toplantıyı 17-18 Aralık’ta yapacak. Bu nedenle, beklentiler şu anda aralık ayındaki toplantıya odaklanmış durumda. Bu döneme kadar da piyasaların oldukça volatil hareket etmesi bekleniyor.
FED yaptığı açıklamada, 2013 büyüme beklentisini yüzde 2.3-2.6 aralığından yüzde 2.0-2.3 aralığına düşürdü. 2014 büyüme beklentisini ise sert bir şekilde yüzde 3.0-3.5 aralığından yüzde 2.9-3.1’e indirdi.
FED Başkanı Ben Bernanke, tahvil alımlarının bu yıl içinde azaltılmaya başlanacağı yönünde taahhütte bulunmadı.

 

Merkez Bankası’nın işi kolaylaştı
Doların bankalararası piyasada dün gün içinde 1.9335 TL’yi görmesiyle, piyasalarda Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın ‘yılsonunda dolar 1.92 TL olur bana inanın’ açıklaması konuşuldu. Kurun gerilemesiyle Başçı’nın hedef seviyeye ulaşmak için işinin daha kolay olduğu görülüyor. Merkez Bankası, bundan sonraki süreçte daha rahat hareket edebilecek.

‘FED kararı risk iştahını destekledi’

Banu Kıvcı Tokalı Halk Yatırım Başekonomist
“Parasal sıkılaşma sürecinin yavaş ve kademeli gerçekleşebileceğine yönelik FED kararının küresel risk iştahında son dönemde gözlenen iyimserliği desteklediği açık. Ancak, genişlemeci para politikalarının finansal piyasalara ve ekonomilere desteğinin sürekli hale gelmeyeceği açık ve bir noktadan sonra çıkış stratejileri başlayacak. Merkez bankalarının verilere artan bağımlılığı, görünüm ve politika belirsizliklerini gündemde tutmaya, dolayısıyla piyasalarda dalgalanmaların tekrar oluşmasına neden olabilir.”

‘FED mayıs ayındaki çizgisine döndü’
Gökhan Uskuay Global Menkul Stratejist

“Piyasalar ve merkez bankaları, FED’in yarattığı beklenti ile kendini 4 aydır buna hazırlıyordu. Türkiye’den 5 milyar dolara yakın sıcak para çıkışı oldu, 4 ayda yaşananlar düşünüldüğünde iyi bir sürprizden çok kötü bir şaka gibi. FED mayıs çizgisine döndü. Fakat ekonomideki dengeler bir günde mayıs dengelerine gelmiyor. Aynı dengelere kavuşmak için yeniden uzun vadeli sıcak para girişi lazım ama girişler sadece yıl sonu vadeli gerçekleşir. FED yaz ayında kışı yaşatmıştı şimdi kış ayında yazı yaşatır.”

‘Dolar/TL 1.90-1.92 aralığına gerileyebilir’
Tufan Cömert Garanti Yatırım Direktör

“FED tahvil alım programına bir süre daha devam edeceğini açıklarken, faizin uzun süre düşük kalacağı vurgusunu güçlendirdi. FED’in piyasaya likidite enjekte etmeye devam edecek olması kısa vadede piyasalarda risk iştahının güçlü seyretmesine yol açacaktır. Risk iştahının devamı halinde dolar/TL kurunun 1.90-1.92 aralığına gerilediğini görebiliriz. Tahvil alımlarının azaltılması için istihdam piyasasındaki iyileşmenin devamı ve enflasyon oranının FED’in hedefi olan % 2’ye yaklaşması gerekecek.”

‘Volatilitenin yüksek olacağı günler başlıyor’
Burak Demirpehlivan Saxo Capital Ulus. Piy. Uzm.

“FED yaptığı açıklama ile piyasada şok yaratmış durumda. Piyasada FED’in yapacakları ile ilgili olarak beklentilerin yeniden gözden geçiriliyor olması zorlu bir süreç yaratmakta. Doların değer kaybının izlenmeye devam edeceği bir süreç kısa-orta vadede mevcut görünüyor. Ekimde tartışılma ihtimali olan borç tavanı ise dolar için bir risk yaratmakta. Yani piyasanın önünde artık volatilitenin yüksek olacağı ve fiyat hareketlerinin daha geniş aralıklarda gerçekleşebileceği bir gelecek bulunmakta.”

Bir önceki yazımız olan Fatih Sultan Mehmet köprüsü beşik gibi! başlıklı makalemizde Fatih Sultan Mehmet, Fatih Sultan Mehmet köprüsü ve İBB hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *