Doktor Mehmet Öz’den alkol reçetesi

Dünyaca ünlü doktor, içki içmenin ipuçlarını paylaştı. Öz’e göre sağlıklı bir uyku için yatmadan önce içki içilmemeli

Dünyaca ünlü Türk asıllı Amerikalı doktor Mehmet Öz (53), ünlü talkshow sunucusu Oprah Winfrey’in dergisi The Oprah Magazine’e yazdığı makalede sağlıklı şekilde içki içmenin ipuçlarını paylaştı. Makalesinde içki içmekten tamamen kaçınmanın gerekli olmadığını belirten Doktor Öz, alkolün ölçülü olarak tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Eşi Lisa’yla düzenli olarak şarap içtiğini açıklayan Öz’ün tavsiyeleri ise şu şekilde:

1. Ölçülü içki için: Doktor Öz, alkolün ölçülü bir şekilde alınması gerektiğini savunuyor. Araştırmalara göre kadınların günde bir bardağı geçmemeleri gerekirken daha fazlasını tüketmek karaciğer rahatsızlığına sebep oluyor. Öz, içki içerken ölçünün kaçmaması için uzun bardaklar kullanılmasını öneriyor.
2. Hafta sonlarına dikkat: Doktor Öz, hafta içi alkol almaktan kaçınıp hafta sonu abartılmasına karşı çıkıyor. Aşırı alkol tüketimiyle ilgili yapılan bir araştırmaya göre içki içmeyi abartanların felç geçirme riski yüzde 85 artıyor.
3. Hamilelikte içki içmekten kaçının: Doktor Öz, hamilelikte alkol almanın güvenli olduğuyla ilgili yapılan araştırmaların güvenilir olmadığının altını çiziyor ve risk almamak için hamileyken içki içilmemesi gerektiğini belirtiyor.
4. Mayalı içkilerden uzak durun: Doktor Öz, viski gibi mayalı içkiler yerine cin gibi hafif içkiler tüketmenin akşamdan kalma hissini azaltacağını söylüyor.
5. Yatmadan önce içki içmeyin: Sağlıklı uyku uyumak için uyumadan içki içilmemesini öneren Doktor Öz, yemeklerin yanında alınan alkolün uyku üzerindeki etkisinin daha az olacağının altını çiziyor.

 

Bir önceki yazımız olan Artık yaşlı görünmeyeceksiniz! başlıklı makalemizde gençleştirme operasyonları, kırışıklıklar ve kök hücreleri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *