Doğu Anadolu büyük depremi bekliyor

AFAD Deprem Dairesi Başkanı Dr. Murat Nurlu’nun Doğu Anadolu’da büyük bir deprem bekledikleri yönündeki açıklamaları bölgede endişeye neden oldu. İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Naci Görür, “Dr. Murat Nurlu bu açıklamaları neye göre yapıyor? Yıllardır endişelerimiz olduğunu zaten dile getiriyoruz” dedi. Bölgede büyüklüğünün 7’nin üzerinde olacağı bir deprem beklenildiğini belirten uzmanlar, konuyu Milliyet’e şöyle değerlendirdi:

“Bunu neye göre söylüyor”
Prof. Dr. Naci Görür (İTÜ Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi): “Bu açıklamayı yapan sayın Nurlu, bunu neye göre söylüyor, açıklaması lazım. Bunu söyleyebilecek nitelikte bir altyapıya, araştırma olanaklarına sahip değiller. O kurumun elinde sadece bir sismik ağ var. Bu ağ da bölgede gerçekleşen bir depremin nerede olduğunu ve ne büyüklükte olduğunu ölçmeye yarayan sistemden ibaret. Dolayısıyla bu söylemi neye göre kullanıyorlar, merak ediyorum. Teknik Üniversite olarak biz ve araştırma ekibimiz Doğu Anadolu’yla ilgili bu endişeyi zaten yıllardır dile getiriyoruz. Bu fay, Kuzey Anadolu fayına nazaran uzun yıllardır büyük depremler üretmemiştir. Bu endişeden hareketle Doğu Anadolu fayı üzerinde tehlikeli alanları belirlediğimiz, yerel yönetimleri uyarmak amacıyla bir proje hazırladık. Ancak sayın Nurlu bu projeyi reddetti. Bu projeyi TÜBİTAK’a da sunduk, o da reddetti. Bu projeleri reddeden bir ekibin kalkıp bu açıklamaları yapması çok anlamlı.”

“Deprem ihtimali artıyor”
Prof. Dr. Mustafa Erdik (Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü): “Açıklama Türkiye’nin ciddi bir kurumu tarafından yapılmıştır. Doğu Anadolu’da büyük bir deprem olma ihtimali artmıştır. Elbette zaman vermek mümkün değil. Kuzey Anadolu fay hattının kırılmayan kesimlerinde ve Doğu Anadolu’da deprem ihtimali artmıştır. Ancak bunları ihtimal bazda biliyoruz. Bu ihtimalin artmış olması yarın ya da önümüzdeki yıl olacağını göstermez.”

“Ciddi etkileri olur”
Prof. Dr. Okan Tüysüz (İTÜ Öğretim Üyesi): “1905’ten beri bu fayda büyük bir deprem olmuyor. Özellikle Elazığ ve Adıyaman dolaylarında 7’nin üzerinde bir deprem bekleniyor. Bu depremin bölge genelinde ciddi etkileri olacaktır. Bu yönde önemli bir olasılık var. Ama bunun ne zaman gerçekleşeceğine dair bir çalışma yok.”

Bir önceki yazımız olan Süleyman isimli polis aranıyor! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *