Doğalgaz fiyatı dolara bağlı!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanan yasa taslağı ile İstanbul’a gaz dağıtan İGDAŞ’ın birim hizmet ve amortisman bedeli dolara endekslendi. Taslağın yasalaşması halinde dolardaki yükseliş doğrudan doğalgaz faturalarına yansıyacak.
Doğalgaz Piyasası Yasa Tasarı Taslağı, Başbakanlık’a gönderildi. Taslakta, İstanbul’a gaz dağıtan İGDAŞ’ın özelleştirilmesinin önü açılırken, özelleştirmenin ardından da dolara endeksli fatura dönemi başlayacak.
Taslağa göre İGDAŞ’ın özelleştirilmesinin ardından sistem kullanım bedeli, dolarla belirlenecek. Dolara endekslenen bedel, fatura toplamının yüzde 10’una karşılık gelecek. Dolardaki artış ya da TL karşısında değer kaybı, faturaya yüzde 10’luk bu bedel üzerinden yansıyacak.

 

Dolara endeksli fatura
Konuyla ilgili hazırlanan taslak bu haliyle yasalaştığı taktirde faturalarda dolar kurundaki yükselişe göre artış söz konusu olacak. Örnek verilecek olursa aboneye ayda 150 lira gelen bir fatura, dolar kurunun yüzde 10’luk yükselmesi halinde 1.5 ile 2 TL arasında yukarı çekilecek. Fatura tutarı ve dolar kurundaki yükseliş yurakı çıktıkça buradaki fark da yükseliyor olacak.
Bu uygulamaya göre dolar kurundaki aşağı inişte faturalarda buna göre aşağı bir revizyon yapılmış olacak. İstanbul’da mevcut uygulamaya göre, doğalgaz TL üzerinden tarifelendiriliyor.

Bir önceki yazımız olan Merkel'in rakibi fotoğrafıyla şaşırttı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *