Diyabet ve Metabolizma hastaları dikkat!

Bayramlar, birbirinden lezzetli yemeklerden oluşan kalabalık sofraların kurulduğu özel günler… Böyle günlerde özellikle şeker hastalarının beslenmelerine dikkat etmesi gerekiyor.

Acıbadem Fulya Hastanesi’nden endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Rüştü Serter, diyabet ve metabolizma hastalığı olanlar için önerilerde bulundu.

1-Beslenme düzeni bayrama uyarlayın: Diyabet tedavisinde, günlük kalori alımıyla bu kalorinin protein, yağ ve karbonhidratlar arasındaki dağılımı düzenleniyor. Ayrıca ilaçlarla alınan kalorinin yakılması sağlanarak kan şekerinin yükselmesi engelleniyor. Alınan besinlerin miktarı ve içeriği değiştiğinde uygulanan tedavinin etkinliği kayboluyor. Bu durumda bayramda önerilen, beslenme düzeninin değiştirilmemesi.

2-Yağlı etten uzak durun: Diyabet hastaları kendileri için belirlenmiş günlük protein miktarını geçmeden et tüketebilir. Ancak dikkat edilmesi gereken husus, etin yağ içeriği. Hastaların beyaz et tüketmeleri daha iyi. Kırmızı etinse yağsız tarafını yemeliler.Kur

3- Yemekler haşlama, fırında ya da ızgara olmalı: Haşlama, ızgara ve fırında yapılan yemeklerin tercih edilmesi önemli. Yemeklerde bitkisel yağlar tercih edilmeli. Ancak bunda da aşırıya kaçılmamalı. Kuyruk yağı ve ereyağındansa uzak durulmalı.

4- İkramlar, misafirlerin sağlık durumları göz önüne alınarak hazırlanmalı: Herkesin fazla kilo ve diyabet gibi metabolizma sorunları olan misafirlerini göz önüne alarak ikramlar esnasında sağlıklı alternatifler sunması çok önemli.

BAYRAM SONRASI DiYABETLi SAYISI ARTIYOR
Fazla yemek yenen bu dönemler herkes için risk taşıyor. En sağlıklı insanlar dahi bayramlardan kilo alarak çıkabiliyor. Ancak tabii ki metabolik ve kalp-damar hastalığı olanlar risk altında. Tanı konmamış birçok kişide bayramda aşırı yeme sonunda kan şekerinin yükselmesiyle diyabet ortaya çıkabiliyor. Bayram sonraları hem yeni tanı hem de mevcut diyabet tanısı olup da kötüleşen hasta sayısında belirgin artış yaşanıyor.

ŞEKER HASTALARINA ÖZEL
– Bayramda et yiyebilirsiniz ancak sınırlarınızı iyi belirleyin.
– Öğünlerde hedefiniz doymak değil, güzel tatlar almak olsun.
– Et yemeklerinin yanında sebze, salata ve mevsim meyveleri tüketin.
– Tatlılardan uzak durun.
– Faydalı yiyecekler kategorisinde olan ancak yüksek kalori içeren kuruyemişten fazla miktarda tüketmeyin.
– İkram ısrarlarında ev sahibine diyabet hastası olduğunuzu söyleyin.
– Öğün atlamamaya özen gösterin. Üç ana ve üç ara öğünden oluşan beslenme düzeninizi koruyun.

Bir önceki yazımız olan Hünkar beğendi ve ayva tatlısı tarifi başlıklı makalemizde ayva tatlısı tarifi ve Hünkar beğendi tarifi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *