Din adamları artık siyasette

‘Çözüm süreci’ ile birlikte Kürt sorununda farklı alternatifler ortaya çıkmaya başladı. Bölgede BDP’ye alternatif oluşturmak için medrese kökenli din adamları, müftüler ve ilahiyatçılar, sivil inisiyatif oluşturma girişimi başlattı.
Güneydoğu’da din adamları, BDP’ye karşı alternatif siyasi oluşuma gidiyor. Bir süredir örgütlenme çalışması yürüten din adamları, toplantılarının dördüncüsünü Diyarbakır’da yaptı.
Yeni kurulan Suffe Medreseleri Kuran kursu salonunda yapılan toplantıya bölgeden yaklaşık bin kişi katıldı. Dicle Üniversitesi’nden emekli Prof Hulusi Kılıç, Bingöl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Halil Çiçek, Diyarbakır İl Müftü yardımcısı M.Sırrı Şık, Midyat Müftüsü Muhammed Çiçek, Silvan Müftüsü Hüseyin Elçi, Oxin Medreslerinin Müderrisi Fetullah Ayte, Diyarbakır’dan Seyda Molla Hüseyin Elçi, İlekdav Vakfı Bşkanı Muhammed Tayyip Elçi, Gaziantep Bölgesi’nden Abdurahim Çelik ve Diyanet-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Evsen’in de aralarında bulunduğu din adamları toplantıda hazır bulundu.

Şark Alimler Birliği

“Şark Alimler Birliği” adıyla yapılan toplantıda, bölgede BDP’ye karşı oluşturulabilecek siyasi oluşumlar tartışıldı. Bingöl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Halil Çiçek, “Bölgesel ve küresel olaylar hakkında İslam’ın görüşünü deklare edebilmek, barış süreci gibi toplumu derinden etkileyen gelişmelerde söz sahibi olabilmek, Gezi Parkı olayları gibi durumlarda toplumu aydınlatacak tavırlar geliştirmek için sivil insiyatifin çatısı altında toplanmak kat’î bir fariza hükmüne geçmiştir. Bismillah deyip bu işe başlayalım; bu artık hem insanî hem de İslamî bir zaruret halini almıştır” dedi.

‘Müslümanlar pasif kaldı’
İslami yazar Mehmet Alkış ise, BDP’nin bölgedeki rolüne dikkat çekerek, Müslümanların pasif kalmasını eleştirip, nedeniyle Güneydoğu’da boşluğun bu kesim tarafından doldurulduğunu öne sürdü.
Alkış, “Boşluğu başkaları doldurdu ve bizim yapmamız gerekenleri de onlar yaptıkları için hali hazırda Kürtlerin temsilcisi oldular. İslam topraklarını paramparça edenler, Kürdistan topraklarını dört parçaya ayırarak Müslüman Kürt halkını perişan ettiler” diye konuştu.
Toplantının sonuç bildirisinde, Tevhidi Tedrisat Kanunu’nun kaldırılması, yerine kapatılan medreselerin tekrar açılması istendi. Sonuç bildirisinde ayrıca “Çözüm sürecini destekliyoruz” dendi.

Bir önceki yazımız olan Obama Suriye pozunu verdi! başlıklı makalemizde 2013, abd ve barrack obama hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *